Г-20 постигна споразумение за икономическите индикатори 20.02 | 14:58
Западните страни смекчиха някои от критериите и по този начин убедиха Китай да ги приеме

Финансовите министри и гуверньорите на страните-членки на Г-20 успяха да постигнат компромис по отношение на начина и инструментите за отчитане на дисбаланси в процеса на развитие на световната икономика.
За да стане споразумението факт, западните икономики, които бяха основният двигател в изготвянето на механизма, смекчиха някои от критериите и по този начин убедиха Китай да ги приеме.
От изчислението на баланса по текущата сметка бяха изключени лихвените плащания по отношение на китайските валутни резерви – най-големите в света. Така беше създаден смесен индикатор, който включва баланса по текущата сметка и търговския баланс. Повечето страни от Г-20 настояваха да бъде включен само баланса по текущата сметка.
Освен баланса по текущата сметка и търговския баланс, останалите индикатори, които ще използват, за да се следи състоянието на икономиката в глобален мащаб, са публичните дългове, публичният дефицит, нивата на частните дългове и равнището на спестяване. Окончателно отпадат валутните курсове – факт, който накара американският финансов министър Тимъти Гейтнър да разкритикува Пекин след края на срещата и да припомни, че юанът се поддържа изкуствено силен.
Следващата среща на финансовите министри от Г-20 ще се състои във Вашингтон през април, припомня "Кроникъл Хералд".
Водещи
-
Къде е България? ООН публикува Индекса на човешкото развитие по БВП
Вижте какъв е жизненият стандарт у нас и по света
08.05 | 17:15
-
Мецола заплаши да съди Фон дер Лайен
Причината - планът за заеми от 150 млрд. евро за оръжие
08.05 | 17:00
-
След ареста на Беляшки: Митницата в Пловдив с нов директор
. Назначен за изпълняващ длъжността началник е досегашният заместник-директор Румен Бабов
08.05 | 17:00
-
МЗ: След 2 минути без кислород човек може да стане инвалид или да умре
Призивът е да не се подценяват "предизвикателствата" в социалните мрежи
08.05 | 16:45
Най-четени
-
Нинова: Стига привилегии! Аман от лицемерие
08.05 | 13:59
-
Работещите в столичния градски транспорт излизат на протест
ФТС продължава до настоява за спешно отпускане на допълнителен финансов ресурс от държавния...
08.05 | 11:30
-
Точката за депутатските имунитети отпадна от дневния ред на НС (ОБЗОР)
От "БСП-Обединена левица" призоваха за отпадане на имунитетите на всички народни...
08.05 | 12:00