Газът в Европа поскъпва с 4% 25.07 | 16:45
Цените на петрола стабилизират в 3-месечни върхове

Петролните фючърси се търгува близо до 3-месечните върхове, достигнати по време на търговията в понеделник, продължавайки да намират подкрепа от перспективата за по-затегнати глобални доставки и по-силно търсене от страна на Китай, предаде БНР.
Пазарът на петрол остава подкрепен от съкращенията на добива от страна на "ОПЕК +", като групата сигнализира за готовност да предприеме допълнителни мерки, ако е необходимо.
Що се отнася до търсенето, Китай обеща да засили политическата подкрепа за закъсалата си икономика с акцент върху стимулирането на вътрешното търсене и подпомагането на боледуващия си имотен пазар.
Търговият във вторник обаче е доста предпазлива преди решаващите решения за лихвените проценти както на Федералния резерв на САЩ в сряда, така и на Европейската централна банка в четвъртък. Пазарните очаквания са, че и двете водещи централни банки ще повишат лихвените си проценти с по 25 базисни пункта, въпреки че рязко намаляват очакванията за по-нататъшно затягане на паричната политика тази година поради отслабването на инфлационния натиск.
Към 15.15 часа българско време фючърсите на петрол Брент се търгуват около 82,80 долара за барел - близо до снощните нива на затваряне, след като в понеделник поскъпнаха над 83 долара за барел за пръв път от 19-и април тази година.
Фючърсите на американския лек суров петрол пък се котират около 78,60 долара за барел - малко под 3-месечния вчерашен връх от 79,28 долара за барел.
В рамките на последните четири дни на търговия петролните фючърси поскъпнаха с около 4%.
Междувременно газовите фючърси в Европа поскъпва във вторник с близо 4% към 31,80 евро за мегаватчас (MWh), отскачайки от 6-седмичното около 25 евро от 17-и юли, тъй като интензивната гореща вълна на стария континент подкрепи по-голямото търсене, докато по-слабите ветрове увеличиха зависимостта от използването на газ за производство на електроенергия.
Днешното поскъпване на синьото гориво е свързано и с опасения относно повече възможни временни спирания на основна норвежка газова инфраструктура и малкия брой планирани пристигания на втечнен природен газ (LNG) на терминалите.
Въпреки всички това, ценовото възстановяване след достигането на 1-ви юни на двегодишно дъно около 23 евро за мегаватчас е ограничено на фона на стабилни нива на запаси, като газовите хранилища в ЕС са пълни на 82,5%. Поради това се очаква регионът да бъде на път да постигне целта за съхранение от 90% до 1-ви ноември.
Междувременно последният тримесечен доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ) предполага, че търсенето на газ в Европа ще спадне със 7% тази година до 489 милиарда кубични метра.
Водещи
-
Нов обрат по делото "Дебора"
Районният съд в Пловдив пусна на свобода обвиняемия Георги Георгиев срещу парична гаранация от...
15.07 | 16:45
-
Ще се наложи ли смяна на таксиметровите апарати в над 50 хиляди таксита в България след 8 август
В касовия бон цената трябва да бъде в двете валути
15.07 | 16:29
-
Румен Радев: Проблемът с правата на българите в РСМ не е двустранен
България не стопира РСМ
15.07 | 16:15
-
Корнелия Нинова: Спекула не се бори с боички!
"Токущо НСИ публикува данни за инфлацията през юни. Шокови са. На годишна база - 4,4% и е...
15.07 | 16:00
Най-четени
-
Николай Василев: Трябва да спрем да говорим, че има инфлация, такава няма
По негови думи инфлация ще има, но причината за това е бюджетната политика на правителствата...
15.07 | 13:45
-
Важна новина за сметките
"Топлофикация София“ започна изготвянето на oбщите фактури за топлинна енергия въз основа на...
15.07 | 11:45
-
Томислав Дончев: Приемането на еврото не е сред рисковете, които ни крие бъдещето
В събитието участва и икономическият анализатор Йонко Чуклев.
15.07 | 14:30
-
Общо 190 пожара са потушени през изминалото денонощие в страната
Втори инцидент в Монтана
15.07 | 10:59