Газът може да поевтинее незначително догодина 09.11 | 13:04

Булгаргаз отчита около 23 млн. лв. загуба заради обезценяването на материални запаси в газохранилището в Чирен

От iNews.bg

Цената на природния газ най-вероятно ще се запази на сегашните си нива в началото на следващата година или дори ще се понижи. Това прогнозира изпълнителният директор на Булгаргаз Петьо Иванов пред журналисти.

В момента 1000 куб.м. природен газ струват 415,20 лв. и най-вероятно цената няма да върви нагоре, уточни Иванов. Това се дължи на тренда на петрола, който отчита спад. В същото време обаче се повишава курсът долар-лев, така че ако този спад не бъде погълнат от разликата в курса, е възможно дори леко понижение на цената, отбеляза Иванов.

Още утре ще стане ясна и прогнозната цена на компанията, която ще бъде предложена на КЕВР. Прогнозата на Булгаргаз за цената е от горямо значение за топлофикациите и индустриалните фирми, които потребяват газ, защото синьото гориво е значим елемент при формирането на себестойността на продукцията им.

Относно задълженията на топлофикациите той посочи, че през последните месеци те по-скоро намаляват, но в момента пак се увеличават, защото се увеличава и потреблението им на газ. В началото на следващата година обаче се очаква да започнат да чистят и тези задължения.

За да има диференциране на цените, трябва да се променят част от наредбите, отнасящи се до ценообразуването и да се даде възможност на "Булгаргаз" да има диференциран подход към клиентите, каза още Иванов. По думите му за да има диференциране на цените според купуваните количества, трябва да се променят доста неща от нормативната уредба.

"Нашата цена се определя от комисията по определен начин, следователно ние по този начин имаме една обща утвърдена цена за целия спектър от наши клиенти - било то химическа, стъкларска промишленост, топлофикации или газоразпределителни дружества”, обясни той. "Ние не бихме могли да диференцираме тази цена, защото много често в миналото се е случвало цената, която ние имаме защитена, да е под себестойността, на която ние купуваме природния газ”, посочи Иванов.

По думите му, за да се говори за такава възможност, трябва да се променят част от наредбите, които касаят ценообразуването и да се даде възможност на "Булгаргаз" да има диференциран подход към клиентите - не само на база цена, но и на база договорни условия. Иванов припомни, че дружеството има общ типов договор към всички свои клиенти. "За да се случи диференцирано предлагане, би трябвало да предлагаме други условия, тоест не само самата цена, а и например условия за плащане, за доставка и т.н.”, уточни Иванов.

Според него това би било полезно за индустрията, а за "Булгаргаз" би било полезно от гледна точка на това, че ще помогне на дружеството да бъде много по-конкурентно и по-гъвкаво. Той заяви, че  това искане за промени трябва да бъде по-общо - да е съвкупност от крайни потребители, търговци и дори от Министерство на енергетиката, а не да се иска само от една от страните.

Според Иванов, от отчета за деветмесечието става ясно, че Булгаргаз има около 23 млн. лв. загуба, която се дължи на обезценяването на материални запаси в газохранилището в Чирен. С предложенията в Наредба 2, такава опасност в бъдеще не трябва да има, т.е. когато се прави обезценяване, тя няма да става за сметка на дружеството. Така ще се минимизират и разходите.

Иванов съобщи, че количествата природен газ, които е планирано да бъдат нагнетени в газохранилището, вече са факт. Става дума за между 450-460 млн. куб. М.

Водещи

Най-четени