Газът поевтинява поне 2 пъти през 2016 г., летният душ също 22.12 | 15:06

Освен намалението на цената от Нова година, „Булгаргаз“ ще поиска още по-сериозно от април

От Кристиан Костурков

На по-евтин газ ще могат да разчитат потребителите у нас от Нова година. Цената му обаче ще падне още по-сериозно през април. Това стана ясно днес в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по време на откритото заседание за обсъждане на предложението на "Булгаргаз" синьото гориво да поевтинее от 1 януари с 2.1%. Регулаторът обаче предлага спадът да бъде 2.32 на сто. Това най-вероятно ще се случи, но ще се отрази най-вече на големите потребители на газ и на малка част от домакинствата, които са газифицирани. Намалението обаче няма да засегне абонатите с централно парно, тъй като свалянето на цената на синьото гориво е прекалено малко, за да бъдат коригирани и тарифите на топлофикациите. Според правилата това може да се случи при промяна в цената на природния газ с 5 или повече процента.

Това обстоятелство обаче най-вероятно ще бъде налице още през април. Според прогнозата на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Петьо Иванов за второто тримесечие на 2015 г. компанията най-вероятно ще поиска поне 10-процентно намаление на цената. Причината ще бъде както в сериозния спад на цената на петрола по световните пазари, което оказва съществено влияние върху формулата за определяне на тарифата, по която купуваме руския газ, така и факта, че цената на синьото гориво в хранилището в Чирен вече няма да влияе върху тарифата на "Булгаргаз".

При това положение вече КЕВР ще има пълното основание да коригира в посока надолу и тарифите на топлофикациите. Не е изключено те да паднат сериозно и намалението реално да бъде усетено от хората в края на отоплителния сезон. Това ще важи и за лятото, когато ще плащаме и по-евтина топла вода.

Намалението на цената на газа от 1 януари 2016 г. обаче все пак ще окаже влияние на топлофикационните дружества. Тъй като тяхната цена няма да бъде намалявана засега, въпросното намаление от 2.1% ще остане в касите на тези компании. В тази връзка Петьо Иванов се надява топлофикациите да започнат да изплащат по-активно дълговете си към "Булгаргаз", които в момента възлизат на около 240 млн. лв., по-голямата част от които се падат на "Топлофикация София".

Водещи

Най-четени