Големите акционери в КТБ са подали молби по делото за фалита 17.11 | 15:17
Все още не е ясно какво съдържат внесените в СГС документи
Двамата най-големи акционери в Корпоративна търговска банка (КТБ) са внесли молби по делото за несъстоятелност на банката в Софийския градски съд (СГС), пише "Правен свят". Към момента няма информация за какво точно са молбите.
Законът за банковата несъстоятелност позволява на акционерите, които към датата на отнемане на лиценза са притежавали повече от 5 на сто от капитала на банката, да встъпят в делото за фалит.
Още в четвъртък в съда е постъпила молба от фирмата на отстранения от длъжност и обвиняем шеф на Надзорния съвет на КТБ Цветан Василев "Бромак", която държи над 57% от КТБ. Ден по-късно е внесен документ и от косвено контролираната от Генералния държавен резерв на Султаната Оман "Бългериън акуизишън къмпани", която притежава 30 на сто от капитала на банката. За молбата на "Бългериън акуизишън къмпани" в деловодната система на СГС има отбелязване, че е за встъпване на акционер. За тази на "Бромак" няма подобен запис, а само, че има приложения.
По закон искането на БНБ за фалита на КТБ трябва да бъде разгледано от СГС на заседание при закрити врати с представители на прокуратурата, КТБ (квесторите) и Фонда за гарантиране в влоговете в банките. Ако молбите на "Бромак" и "Бългериън акуизишън къмпани" са за участие в процеса, съдът ще трябва да призове и двете компании.
Първото заседанието по делото трябва да бъде насрочено до 15 дни след образуването на делото за несъстоятелност. Според деловодната система на СГС това е станало на 10 ноември, а искането на БНБ за фалита бе внесено на 7 ноември.
След отвод на съдия Калинка Илиева делото за фалита на КТБ бе разпределено на шефа на Търговското отделение на СГС Иво Дачев, който още не е насрочил заседание.
Водещи
-
От днес: Най-ниското трудово възнаграждение в България е 620,20 евро
Тази година жените се пенсионират на 62 г. и 6 месеца, а мъжете - на 64 г. и 9 месеца
01.01 | 13:00
-
Среброто изпревари златото като инвестиция №1 на годината
Поскъпването му през 2025 г. е със 161%, на златото с 66%, докато криптовалутата дори е...
01.01 | 12:40
-
Би Би Си: България изпревари по-очевидни и проспериращи кандидати за еврозоната
За предимно градските, млади и предприемчиви българи това е оптимистичен и потенциално...
01.01 | 12:00
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Акцентът в посланията на политиците за ЧНГ - приемането ни еврозоната
Те избраха социалните мрежи за новогодишните си послания
01.01 | 10:00