Голяма промяна предстои с максималният осигурителен доход 20.09 | 17:30

Осигурителният доход е основата, върху която се изчисляват и правят осигурителните вноски всеки месец.

От iNews.bg

Голяма промяна предстои с максималният осигурителен доход. Той ще се увеличи по график за 3 г. напред, предлага Министерството на финансите, научи "Телеграф".

В момента осигурителният таван е 3750 лева – в сила от 1 януари тази година.

За 2025 г. ведомството на финансовия министър Людмила Петкова предвижда максималният осигурителен доход да скочи с 380 лева до 4130 лева, а в следващите две години да се увеличава със стъпка от 300 лева.

Така през 2026 г. таванът трябва да стигне 4430 лева, а през 2027 г. – 4730 лева.

Засегнати

Осигурителният доход е основата, върху която се изчисляват и правят осигурителните вноски всеки месец.

Хората с високи заплати над тавана обаче не се осигуряват върху реалното си възнаграждение, а върху определения в закона максимум. Затова работодателите винаги са били против увеличаване на тавана на осигуровките, докато синдикатите са били на обратната позиция. Това е и една от най-горещите теми, когато се обсъжда бюджетът.

Колко да бъде таванът за осигуровките е въпрос, който се дискутира всяка година в рамките на бюджетната процедура от МФ с представителите на работодателските организации и синдикатите. Крайната дума обаче има парламентът.

Един от секторите, които ще бъдат най-засегнати от промяната, е IT секторът, където заплатите са най-високи. Данни от 2023 г. показват, че над 300 000 души у нас се осигуряват на тавана, като около една трета от тях са в софтуерната индустрия.

Механизъм

За първи път МФ предлага скокът на максималния осигурителен доход да става по график. Досега това се е решавало година за година с бюджета на Държавното обществено осигуряване.

До миналата година дори се предлагаше да има разписан механизъм за увеличаването на тавана, но явно тази идея е изоставена засега. До обсъждането на такъв механизъм, който да внесе повече предвидимост, така и не се стигна.

Експерти предупреждават, че дефицитът в Държавното обществено осигуряване все повече ще притиска властта за увеличаване на осигурителната тежест. 

Водещи