Готвят поскъпване на водата от Нова година 23.11 | 17:40
Скоъкът е в 30 региона на страната, като на места ще е с близо 20%

На фона на водната криза и въведените ограничения в редица райони на страната, Комисията за енергийно и водно регулиране предлага поскъпване на ВиК услугите от началото на новата година.
КЕВР вече е публикувал доклад и проект на решение за новите цени на водата, а общественото обсъждане е предвидено за 28 ноември. Според документа водата ще поскъпне в 30 региона на страната, като на места скокът ще е с близо 20%. По-ниски цени на ВиК услугите са предложени за 4 области - Добрич, Хасково, Кърджали и Ловеч.
Най-много, с 19-20 процента, се предлага да скочи водата на ВиК-Сливен. В момента в района плащат кубика по 3,902 лева, предложението е да скочи до 4,651 лева с ДДС, ако КЕВР одобри проекта. Високо, с 9,26 процента, или от 3,856 лева/кубик до 4,213 лева/кубик, да поскъпне водата, предлага ВиК-Перник. За населението в Шумен и региона, което в момента има цена от 5,480 лева/куб. м поради лошо качество на водата е предложено поскъпване с 9,07 процента до 5,977 лв./кубик. С 8,11% може да поскъпне водата в Троян и кубикът да струва 3,332 лева. С 5,68 на сто повече да плащат в Силистренско, предлага ВиК-Силистра и в района цената да стане 6,125 лева/кубик, информира Telegraph.
В столицата, където "Софийска вода" не беше увеличавала цената на ВиК услугите в последните две години, ги вдигна неотдавна с над 20% до 3,530 лв./кубик. Предложението за поскъпване от януари 2025 г.,е с 4,08 процента до 3,674 лева/кубик.
Цените на четири ВиК оператора се предлага да бъдат намалени. Значително, с 15,40 процента поевтиняване, или от 4,363 лева/кубик на 3,691 лева, се предлага за района на Добрич. За Хасково, където се откри замърсяване на водата с уран и манган, ВиК услугите може да поевтинеят с 6,21 процента. Това е намаление на цената от 5,316 лева на 4,986 лева. Минимално, с 1,19 %, се предлага да поевтинеят услугите на ВиК-Кърджали и хората да плащат по 4,409 лв./кубик. За Ловеч, който е на усилен воден режим, се предлага кубикът да се плаща по 4,854 лева вместо 4,897 лева.
Водещи
-
Костадинов: Когато "Възраждане" получи властта, ще извади България от еврозоната
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли, увери той
06.07 | 18:00
-
Далай Лама навърши 90 години
Хиляди последователи отбелязаха юбилея на духовния водач в подножието на Хималаите
06.07 | 17:40
Най-четени
-
Напусналият ПП Димитър Шалъфов описа поетапно корупциония скандал
Преди дни общинският съветник заедно с още трима свои колеги обвиниха партията в корупционни...
06.07 | 10:00
-
Рая Назарян: Опозицията се превърна във фабрика за неуспешни вотове
Това правителство преследва много упорито всички заложени цели, заяви тя
06.07 | 13:20
-
Трима загинали, след като кола се заби в заведение в Разград
Автомобилът е управляван от 19-годишен младеж
06.07 | 11:40