ДКЕВР реши: Газът поевтинява с 9,83% 20.12 | 14:16
По-голямото намаление ще "ореже" приходите на "Булгаргаз" с 3,5 - 4 млн. лева
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще намали цената на природния газ повече от предложението на "Булгаргаз", съобщи председателят на регулатора Ангел Семерджиев, цитиран от БТА.
Предложението на работната група на ДКЕВР е цената на природния газ за първото тримесечие на 2013 г. да е в размер на 656,47 лв. за хиляда куб. метра, което е намаление спрямо цената за последното тримесечие с 9,83%. От "Булгаргаз" поискаха намаление на цената с 9,3 на сто.
Между 3,5 и 4 млн. лева по-малко ще са приходите на "Булгаргаз" заради разликата между предложеното от ДКЕВР намаление в цената на природния газ за първото тримесечие на 2013 г. и поисканото от газовото дружество. Това обясни изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.
"Ние не приемаме клиентите си като врагове, но и те не трябва да ни приемат като донори", обясни той.
Гогов съобщи, че задълженията на "Топлофикация София" са приблизително същите, каквито са били и преди около месец. "Хубавото е, че засега не са генерирани нови и плащат почти ежедневно", допълни Гогов.
"Ако зависи от добрата воля на "Булгаргаз", топлофикации няма да останат без газ в разгара на зимния сезон. Но добрата воля трябва да е подплатена и с действия от другата страна", каза той.
Очаква се поевтиняването на газа да смъкне и цената на топлоенергията с между 3 и 7,5 на сто за различните градове.
Столичната топлофикация ще намали цената с малко над 7%, в Пловдив намалението ще е с около 6 на сто, а във Варна сметките ще падат с малко над 2,5%. В Бургас, Плевен, Враца и Велико Търново абонатите ще плащат съответно с 4,5 и 6,5% по-малко.
Това решение няма да засегне абонатите на парно в Русе и Перник, защото ТЕЦ-овете там са на въглища, а не на природен газ.
През ноември подписахме нов газов договор с "Газпром", според който цената на природния газ на едро пада с 20% от 1 януари 2013 г.
Водещи
-
Боряна Димитрова: Лек спад за ГЕРБ, лек ръст за ПП - ДБ
При по-високото участие в изборите намалява относителната тежест на част от партиите, спада и...
16.12 | 21:00
-
ЕС отстъпва от забраната на коли с двигатели с вътрешно горене през 2035 г.
Автопроизводителите ще могат да продават ограничен брой бензинови и хибридни модели при...
16.12 | 20:45
-
Калоян Паргов: БСП държи на редовния бюджет
Оставката на ИБ е с цел колективната отговорност пред партията в тази тежка ситуация, заяви той
16.12 | 20:30
-
ЕС санкционира шефа на Националното движение „Русофили" Николай Малинов
Санкциите включват замразяване на активи и забрана за пътуване на висшите представители на...
16.12 | 20:15
Най-четени
-
Politico: Лидерите на България и още 7 страни от ЕС искат пари, т.к. руската заплаха се засилва
Според властите им разходите за осигуряване на сигурността в региона не трябва да се поемат от...
16.12 | 14:45
-
Скъпотия? Ето кой плаща най-здраво за ЧНГ
Данните показват, че огромна част от туристите са направили своите резервации още през...
16.12 | 12:45
-
Александър Колячев: КЗП следи цените на 5 млн. продукта ежедневно 2
И посочи, че зелето е чудесен традиционен продукт, който в момента е на добра цена.
16.12 | 12:15
-
От ЕП обясниха защо искат имунитета на Илхан Кючюк
От офиса на Кьовеши не съобщават къде се води въпросното разследване – в София или в Брюксел
16.12 | 17:00