Да падне ДДС върху книгите - няма как да стане 18.04 | 15:03

Държавата прибира от издателствата 15 млн. лв. ДДС годишно

От Елица Елефтерова

"Идеята да се премахне ДДС върху книгите е добра, но това е нещо, което няма да се случи". Това заяви пред Econ.bg Константин Йорданов - директор отдел "Книгоиздаване" в издателство "Сиела".

Коментарът му е по повод декларация на обединение за "За възраждане на книгата", в която се настоява за намаляване на данъка върху книгите и печатните издания.

Според него държавата няма да се съгласи да премахне или дори да намали ДДС върху книгите, защото по този начин ще се създаде опасен прецедент.

Държавата прибира от издателствата ДДС в размер на 15 млн. лв. годишно, обясни Йорданов. Тази сума не е чак толкова голяма в сравнение с ДДС, което се плащат за лекарствата от фармацевтичната индустрия (размерът е около 2 млрд. лв. годишно), а те ще са първите, които ще поискат и ДДС за лекарствата да отпадне. Това според книгоиздателят е и причината, поради която тази инициатива няма да се случи.

В Западна Европа, посочи Йорданов, има прието изключение за ДДС върху книгите, но в България това е почти невъзможно да се случи. "Аз ако съм финансов министър няма никога да позволя подобно нещо", коментира той.

Според него може да се осигури друга помощ за книгоиздателите. Най-лесният за държавата начин е като се субсидират библиотеките. По думите на Константин Йорданов в страната има около 9 хил. библиотеки, които към момента получават около 900 хил. лв. годишно за поддържане на книжния си фонд.

"Книгата трябва да бъде запазена, защото е застрашен вид", коментира пред Econ.bg проф. Георги Лозанов. Според него е трудно да се направят данъчни промени, тъй като има сблъсък на приоритети. Когато става въпрос за книгите обаче има различни мерки, които могат да бъдат направени.

Какви са те, прочетете в Econ.bg.

Водещи

Най-четени