Да се подновят доставките на руски газ и да се преговаря с "Газпром", искат работодатели 28.04 | 15:15
БСП настоява да се замрази цената на газа

Работодателските организации настояват да бъдат възстановени преговорите с "Газпром” и да се подновят доставките на газ. Предлагаме до възстановяване на доставките – да се сложи таван или да се замразят цените на газа на текущата им стойност, Предлагаме оскъпяването, което ще дойде от алтернативните доставки да се поеме от държавата. Трябва да бъдат удължени и компенсациите за ток за бизнеса”. Това каза на брифинг вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова след среща с петте най-големи работодателски организации.
"От това, което се случва със спирането на доставките на газ, сме притеснени. Предлагаме да спасим българската национална икономика и индустрия, да запазим работните места на хората, да им осигурим прилични доходи и да предприемем мерки, които да не помпат инфлацията, а да я намаляват”, подчерта Нинова.
"Да се приеме спешно закон, с който се налага допълнително облагане върху свръхпечалбите на енергийните дружества. Да се продължат компенсациите за ток, да се продължат до времето, докогато се решат дългосрочно проблемите с нови договори", допълни Нинова.
"Безспорно цената на енергоресурсите е ключова не само за конкурентоспособността на предприятията, но и за доходите на хората. Затова на днешната среща обсъждахме цените на газа и електроенергията. По-лесният проблем за решаване безспорно е цената на тока. Нашата енергетика генерира такива свръхпечалби, че само с част от тях могат да бъдат компенсирани всички потребители на свободния пазар. КЕВР лесно може да я сметне. По наши изчисления става дума за около 150-160 лева за мегаватчас. Цената на атомното гориво не е променена, тази на водата също, както и цената на вятъра и слънцето”, заяви председателят на АИКБ Васил Велев.
Водещи
-
Бруталното убийство на безобидно куче в Тетевен подпали социалките (ВИДЕО 18 +)
Бившата шефка на БСП изригна гневно в мрежата, Калоян Методиев я подкрепи
06.08 | 14:00
-
Влакове останаха блокирани в София с часове заради блъснат човек на релсите
Инцидентът се е случил във вторник вечерта
06.08 | 13:45
-
Кабинетът компенсира неприетите деца в детски градини с близо 2,3 млн. лева
Средствата се предоставят за 2016 деца от шест общини
06.08 | 13:30
-
Кабинетът създаде държавно дружество "Магазин за хората"
06.08 | 13:20
Най-четени
-
На 6 август Българската православна църква отбелязва един от най-светлите си празници – Преображение Господне
Божествен глас потвърждава истината
06.08 | 08:30
-
В по-голямата си част пожарът в Балчик е овладян, но все още има тлеещи огнища
След заседание на оперативния щаб снощи бяха оставени дежурни екипи, а гасенето се поднови в...
06.08 | 10:30
-
Наш милионер подкара една от най-скъпите коли в света
Хърватският електромобил впечатлява не само с футуристичен дизайн, но и със зашеметяващи...
06.08 | 12:15
-
Пътуванията със самолет в Европа може скоро да станат по-удобни
Кога ще се промени контролът на летищата?
06.08 | 11:30