Дадоха още месец на желаещите да купят Globul 19.03 | 14:18
Собственикът на телекома очаква 700 млн. евро от сделката

Гръцкият оператор OTE е удължил с един месец крайния срок за подаване на оферти за родния Globul. Очакванията на оператора са сделката да донесе около 700 млн. евро (915 млн. долара), съобщава Reuters, като се позовава на двама източници, запознати с плановете на компанията. Към Globul вече са проявили интерес Turk Telekom, мобилният оператор Turkcell, норвежката компания Telenor, както и Deutsche Telekom, която има 40% дял в ОТЕ, пише Econ.bg.
Те трябваше да подадат обвързваща оферта до 18 март, но ОТЕ удължи сроковете, тъй като двете компании и участниците в търга се нуждаят от повече време, за да изготвят правните си документи. Крайният срок е удължен с един месец до 18 април.
ОТЕ обяви плановете си за продажба на втория по големина мобилен оператор в България още миналата година като част от усилията си за рефинансиране на дълга си от 1,65 млрд. евро до началото на 2014 година.
В началото на март стана ясно, че телекомът може да реши да не продава Globul, след като си осигури 700 млн. евро чрез емисия облигации и продажбата на сателитните подразделения Hellas и SAT за 208 милиона евро.
Емисията обхвана голяма част от задълженията на ОТЕ за погасяване на дълговете за тази година, намалявайки затруднената ликвидност до такава степен, че дружеството да може да се справи с дълга си, дори без да се налага да продава "Глобул”.
Българският оператор генерира около 7% от продажбите в ОТЕ и около 9% от печалбата преди лихви, данъци, обезценяване и амортизация (EBITDA). EBITDA маржът на Globul за 2012 г. е около 36%, т.е. малко по-висок от 35-те процента за цялата група.
Още бизнес материали вижте в Econ.bg:
Водещи
-
Путин е направил на президента на САЩ Доналд Тръмп "изключително личен подарък"
Говорителят на Кремъл заяви, че и в Русия, и в Съединените щати има желание и готовност да се...
24.03 | 16:40
-
Делян Пеевски: НАП да остави обикновените хора и да се заеме с олигарсите
Опасения за Еврозоната
24.03 | 14:59
-
74% от младите хора у нас обмислят идеята за емиграция в чужбина
Променящ се профил на емигрантите
24.03 | 14:30
Най-четени
-
Министерството на спорта уволнява цялото ръководство на Тотото
Министър Пешев се вслуша в призива на Пеевски
24.03 | 10:15
-
Сериозен гаф беляза тегленето на тото 5 от 35 в неделя вечер
Въпреки че числата трябваше да бъдат от 1 до 35, в първото теглене бе изтеглено числото 41.
24.03 | 09:15
-
Какво означава празникът Благовещение
Благовещение е един от най-важните, дванадесет велики празника за християните
24.03 | 11:45