Дали ще отпадне квотата за ваучерите за храна? 29.01 | 10:18

Вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков изрази умерен оптимизъм

От Петя Бързилска

Системата на ваучери за храна е един от малкото примери, при който работодатели и синдикати почти нямат противоречия помежду си. Тя съществува от няколко години у нас и се радва на интерес от страна на бизнеса. Единственият проблем, който продължава да се изтъква, е квотата на ваучерите, ежегодно отпускана от Министерството на финансите.

През последните години основният проблем, с който повечето оператори са се сблъсквали, е бил недостатъчната обща квота на ваучерите за храна и волята за развиването на ваучерната система. През 2011 г. квотата се изчерпи още през ноември, а през 2012 г. през септември. Що се отнася до 2013 г. квотата бе достатъчна едва до месец май и впоследствие същата година бяха отпуснати допълнително 40 млн. лева. Това заяви за Econ.bg Чавдар Ваклев, генерален директор на компанията-оператор на ваучери "Чек Дежене България". Той обясни, че през миналата година общата годишна квота е достигнала до по-малко от 280 хил. работещи в страната. Това е около 8% от всички работещи българи, като квотата не покрива нуждите на останалите 2,8 млн. сънародници в активна възраст.

"За тази година се радваме, че сумата за ваучери е увеличена от 200 на 240 милиона лева", коментира Ваклев. Според него това определено ще позволи на повече фирми и организации да се възползват от предимствата на ваучерната система.

"Дали въобще ще отпадне квотата сме умерени оптимисти. В краен случай поне да има още по-радикално вдигане". Така коментира въпроса вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков. Според него специално за 2014 г. резултатът не е бил лош с годишната квота от 240 млн. лв. По думите на Ненков според нуждите на пазара може да се говори за отпадане на квотата.

Повече за проблемите и развитието на ваучерната система у нас може да прочетете в Econ.bg.

Водещи

Най-четени