Депутатите одобриха окончателно по-строгите регулации за търговските вериги 09.07 | 15:56

Веригите вече няма да забавят повече от месец плащанията към производителите, нито да им събират такси „рожден ден", коментира депутатът от БСП Корнелия Нинова

От iNews.bg

Парламентът одобри окончателно промените в Закона за защита на конкуренцията, с които се регулира работата на търговските вериги. В закона е записано, че се забранява всяко действие или бездействие на предприятие с по-силна позиция при договаряне, което е в противоречие с добросъвестната търговска практика и уврежда интересите на по-слабата страна при договарянето и на потребителите.

Според текста недобросъвестни са онези действия или бездействия, които нямат обективно икономическо основание, като необоснован отказ да се доставят или закупят стоки или услуги, налагане на необосновано тежки или дискриминационни условия, или неоснователно прекратяване на търговски отношения, съобщи БТА.

Предложенията дойдоха от левицата и бяха приети от пленарната зала.

Веригите вече няма да имат право да забавят повече от месец плащанията към производителите, нито да им събират такси "рожден ден", коментира депутатът от БСП Корнелия Нинова. "Има вериги, които не плащат по 6 месеца - много български фирми фалираха, затвориха и освободиха работна ръка. В закона приехме, че ще се плаща в 30-дневен срок. Ако в договора има уговорено нещо над този срок, това се счита за нищожна клауза. Приехме да отпаднат и таксите, които се събират от българските производители, срещу които не се дава никаква услуга. Спомняте си такса "рожден ден", такса за откриване на нов магазин. Това излишно натоварваше българските производители и качваше цената. Ако оттук нататък договарят такива такси, те също ще са нищожни. Т.е. не пораждат действие и българските производителите да не ги плащат оттук нататък. Също така веригите забраняваха на производителите с договорите си да продават стоката си на друго място на по-ниска цена от тяхната. Ако едно мляко е 1 лв., нямаш право никъде в страната да го продаваш за 99 стотинки, което е абсурд - ограничава се свободната конкуренция", обясни Корнелия Нинова, цитирана от Дарик.

Също така веригите вече няма да могат прехвърлят риска изцяло върху производителите. "Досега доставчикът доставя стоката, веригата я приема и ако тя е бракувана или се развали непродадена, целият риск падаше върху производителя - той трябваше да осигури транспорт, да си я вземе, загубата на парите е за него и изцяло едната страна поемаше загубата. Такива текстове също в бъдещи договори ще са нищожни. Мисля, че постигахме добър резултат, макар и след 4 години", добави Нинова.

В преходните и заключителните разпоредби на закона се правят промени и в Закона за храните. Текстовете уточняват какво не може да съдържа договорът за покупка на храни за последваща продажба. В тримесечен срок от приемането на закона трябва да се създадат Национален консултативен съвет за по-добро функциониране на веригата на предлагане на храни и помирителна комисия към министъра на земеделието и храните.

Водещи

Най-четени