Директорът на фонд „Земеделие“ не пожела да подаде оставка 02.07 | 09:29
Оставката му поиска земеделският министър заради оплаквания от фонда
"Не виждам основание към момента да подам оставка. Ние сме първото ръководство, което разплати всички пари. Аз съм си изпълнил ангажиментите". По този начин коментира нежеланието си да подаде оставка изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" Мирослав Николов пред БНР. Припомняте, че вчера (1 юли) министърът на земеделието и храните Димитър Греков публично заяви, че очаква оставките на ръководството на фонда заради нередности в управлението.
"Искрено се надявам да не е политическа битка за овладяване на Фонда, защото това е едно от най-ресурсните ведомства. Ние имаме годишен бюджет от над 2 млрд. лв. - може да прецените какъв е наистина залогът. Неприятно съм изненадан, че през последните месеци се води истинска целенасочена кампания за дискредитиране на ръководството. Досега тя беше безадресна, хвърляха се някакви обвинения в публичното пространство без конкретен адресат, но от вчера вече това е самият земеделски министър", коментира Николов.
Може би се цели да се сложат послушни хора, хора, които да осигуряват финансиране на определени политически кръгове, да не бъдат експерти начело на Фонда, каза още той.
"Винаги ще има недоволни. Единственото конкретно, което съм чул като недоволство и оплакване, беше за проект на самия министър - той изрази пред мен, че се бавят плащанията на негова фирма. Предполагам, че е проект на неговото семейство или род, защото фирмата е "Греком" и работи в сферата на лозаро-винарския бизнес. Министърът ми каза в разговор, че според него има забавяния и той или неговият представител трябва да получи парите по проекта. Проектът е одобрен. Той имаше допълнителни земи, имаше допълнителни документи, които трябваше да бъдат изискани, за да получи допълнителните пари", каза още директорът на ДФЗ.
По думите му през 2012-а са одобрявани проекти за скъпи коли. В момента те са редуцирани до 47 хил. лв. Според него няма одобрен проект по ПРСР, по който ще бъде закупено луксозно превозно средство.
"Под риск са голяма част от парите, още от октомври 2012-а - октомври 2013-а. Те вече са платени, но заради липсата на сертифициращ орган ЕК поиска допълнителни проверки и контроли. Фондът извършва всички тези необходими проверки. Ние все още не можем да удостоверим тези неща пред ЕК", коментира Николов.
Той обаче е скептично настроен, че ще бъде спазен срокът, който е в края на юли.
"Ние поставяме под риск над 1,2 млрд. евро от предходната финансова година и ако до края на тази година не бъде избрана и фирмата, която да одитира и да бъде сертифициращ орган, разплащателна агенция, всички пари, които до момента са платени, и тази година. Сумата може да стигне няколко милиарда", коментира изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие".
Водещи
-
Бърз влак и кола се сблъскаха на жп прелез В Пернишко
В колата са пътували жена и 10-годишната ѝ дъщеря
12.02 | 18:15
-
НС прие правилата за номиниране на кандидати за управител на НЗОК и конституционен съдия
По-рано бяха приети и правилата за избор на председател и членове на КЕВР
12.02 | 18:00
-
Правителството възложи още задължения на Томислав Дончев
То ще оглави Съвета за икономически анализи
12.02 | 17:30
Най-четени
-
Опасна нова дрога: Какво представлява „слонската упойка“
Стефан Бакалов обясни пред NOVA, че идеята за наркотика е съвсем различна. „Мощността на...
12.02 | 10:45
-
Борисов: Който не целува попа по ръката, целува кръста
Той отбеляза, че в дневния ред днес има само две точки, които касая хората.
12.02 | 11:00
-
Цените на жилищата под наем в София не бележат драстични увеличения
Наемите на двустайни жилища бележат най-силен годишен ръст от 8% в "Овча купел" 2 и достигат...
12.02 | 12:45