До 2015 година България не може да има квота за захар от захарно цвекло 09.12 | 18:28

Производството е ограничено заради ЕС

От Ивайло Ачев

Не е възможно България да получи квота за производство на захар от захарно цвекло в момента. Това поясни министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по време на днешния парламентарен контрол.

Причината да няма възможност за такава квота са условията в Договора за присъединяване на страната ни към ЕС, каза Найденов.

В рамките на процеса на преговори за присъединяване на България към ЕС, на базата на реални данни за производството през предходните години (т.нар. референтен период), България договори производствена квота за захар от захарно цвекло в размер на 4 752 тона.

В същото време, в рамките на реформата на сектор "Захар" от 2006 година беше създадена схема за преструктуриране на захарната индустрия в Европа. Целта беше неефективните или по-малко ефективни производители на цвеклова захар, изоглюкоза и инулинов сироп (трите продукта в сектора, за които се прилага система от производствени квоти) да се откажат от част или целите квоти. Отказването се компенсираше със сериозни финансови компенсации.

Отказът се приема за окончателен и размерът на отказаната от предприятията квота се изважда от националната квота на съответната държава-членка. Не съществува процедура, по която тези квоти да бъдат връщани или откупувани обратно - било то от страна на предприятието или на държавата-членка.

Предприятието, на което беше разпределена производствената квота на България като единствен производител на цвеклова захар в страната, прецени за удачно да се включи в схемата за преструктуриране. Това означаваше, че квотата на България беше определена на нула.

Режимът на производствените квоти в сектор "Захар" ще действа до края на пазарната 2014/2015 година (30 септември 2015 година). След това ограниченията отпадат и всеки оператор ще може да произвежда колкото и каквито поиска продукти от сектор "Захар".

Водещи

Най-четени