До 30% дърводобив за горските предприятия при извънредно положение 16.02 | 11:14

Търговия с дървесина на стоковите борси ще има, казва Найденов

От Ивайло Ачев

Добив на 30% от дървесината в съответния район след предварително одобрение на принципала за всяко държавно горско предпритие - това ще предложи в Народното събрание министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов като промяна в Закона на горите, съобщават от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Целта на тази промяна е да се създаде инструментариум, чрез който при извънредни, бедствени обстоятелства да има възможност за адекватна реакция при набавянето на необходимия ресурс за предотвратяване на дървен дефицит, посочи министър Найденов.

"В момента се наблюдава прецедент - ловните стопанства могат да добиват дървен материал, а горските стопанства – не”, каза министърът. "Когато няма дърва за огрев от първа необходимост, аз нямам право по закон да разпоредя тяхното набавяне”, допълни той.

Предложението ще бъде записано в промените в Закона за горите, които предстои да бъдат разгледани на второ четене в парламента. Това стана ясно след среща на Найденов с представители на дърводобивния и дървопреработвателния сектор и на стоковите борси. 

Министър Найденов прие предложенията на бранша за отпадане на всякакви преференции при добива и търговията в дарвесина, както за стратегическите партньори, така и за местните фирми. Обсъжданите досега предложения бяха двете страни да се ползват съответно с 33% преференции за местните фирми и 25% тежест-бонификация за така наречените "стратегически партньори”.

По отношение на предложението за пропдажба на дървесина през стоковите борси обаче Мирослав Найденов заяви, че не може да става и дума то да отпадне. Пазарът ще бъде либерализиран, като 50% от продукцията ще отива на стоковите борси, а другите 50% ще бъдат продавани чрез търгове, организирани от горските предприятия.

Изпълнителният директор на Софийската стокова борса Васил Симов призова фирмите при проблеми с борсовите посредници да го информират лично или да подават сигнали към Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

До края на февруари всеки засегнат от промените в бранша може да изпрати на МЗХ своите предложения за изготвянето на правилата за провеждане на търгове от държавните предприятия.

Водещи

Най-четени