Докато броим стотинките си за парно, в енергетиката печелят най-много 09.08 | 13:14

Средното възнаграждение е нараснало с 4% спрямо предишната година

От Христина Рафаилова

Докато всички българи тръпнеха в очакване дали парното и топлата вода ще поевтинеят поне минимално, служителите в сектор енергетика или поне част от тях явно са нямали подобни притеснения. Според данни на Националния статистически институт средната работна заплата в тази сфера за второто тримесечие на 2013 г. е била 1524 лева. Това нарежда сектора на трето място по размер на средното възнаграждение.

Най-високо то е било при наетите в сферата на информационните технологии и комуникациите. Там за месец работниците са получавали средно по 1790 лв. 

Финансистите и застрахователите се нареждат на второ място с месечна заплата от 1526 лв. 

Сред най-непопулярните работни места от гледна точка на възнаграждението е администрацията. Там средната заплата е 534 лв. Нископлатени са и хората, работещи в хотелиерския и ресторантьорския бизнес. Там възнаграждението е средно по 540 лв. 

През второто тримесечие на годината работна заплата е нараснала с малко под 4% спрямо същия период през 2012 г. Спрямо първите 3 месеца на годината покачването възлиза на 2,7 на сто. През април заплатата е била 809 лв., през май тя достига 799 лв., а през юни размерът ѝ е 789 лв. 

Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през второто тримесечие на 2013 г. в обществения сектор нараства с 5,1%, а в частния сектор – с 3,1%. 

Данните на статистиката показват, че традиционно за летния сезон се е увеличил и броят на заетите лица. Работещите са със 74,9 хил. повече спрямо март 2013 г. Така  българите, полагащи труд, са нараснали до 2,31 милиона. 

Това, че наетите са повече заради сезонната работа, става видно и от секторите, където се е увеличил броят на наетите. С близо 53% са нараснали трудещите се в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство". В сферата на развлеченията заетите са с над 13% повече. В селското стопанство увеличението на наетите е с 10,5%. 

В образованието и администрацията е намалял броят на служителите. 

Най-много от наетите лица са в преработващата промишленост. Там са заети над 21 на сто от работещите. Над 16% пък се трудят в сектор "Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети”.

Наетите лица обаче намаляват с 0,6%, или с над 13 000 в сравнение със същия период през 2012 г. 

Водещи

Най-четени