Домакинствата могат да намалят сметките си с 30% 09.06 | 13:57

Потенциалът за енергийна ефективност при бизнеса е още по-голям

От Кристиан Костурков

Българските домакинства могат да намалят сметките си за ток и парно с до 30% спрямо сегашните. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на енергетиката Жечо Станков по време на българо-италианския форум "По-модерни, по-конкурентоспособни, по-силни: околна среда и енергийна ефективност в България". Той обясни, че възможностите за спестяване на енергия в България е огромни. Конкретно за домакинствата изследвания са доказали, че потенциалът за намаляване на консумацията на енергия е между 25 и 30%. Което означава, че сметките на хората за ток и парно могат да намалеят с толкова, ако се приеме, че цените ще се запазят приблизително същите.

При индустрията пък той е в пъти по-голям. "Към момента единица продукция в България се произвежда с около два пъти повече енергия в сравнение със средното равнище в ЕС", отбеляза Станков. Затова намаляването на енергоемкостта на родната икономика е една от най-важните задачи пред правителството, допълни той.

Сред най-важните мерки за осъществяване на тези цели е програмата "Енергийна ефективност и възобновяема енергия", която се финансира по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Общият й бюджет е 15.6 млн. евро.

Друг източник за подпомагане на такива мерки е фондът "Енергийна ефективност и възобновяеми източници". По него се предлага финансиране при благоприятни условия както за бизнеса, така и за публичния сектор и физическите лица, поясни Станков. Основни донори на фонда са Глобалният екологичен фонд на ООН чрез Световната банка с 10 млн. долара, правителството на Австрия с 1.5 млн. евро, българското правителство с 3 млн. лв., както и частни български спонсори.

"Фондът предоставя както цялостно финансиране на проектите, така и съфинансиране или гаранции пред други институции", посочи Станков. За последните 10 години откакто работи, фондът е финансирал 173 проекта на обща стойност около 68 млн. лева. Частични кредитни гаранции са предоставени на 33 проекта, чиято стойност възлиза на около 24 млн. лева.

Сред източниците за финансиране на мерки за енергийна ефективност е и Международният фонд "Козлодуй", създаден, за да компенсира негативните последици от ранното затваряне на първите четири блока на атомната ни централа и да подпомага извеждането им от експлоатация. "Първоначално договорената безвъзмездна помощ от фонда бе 550 млн. евро, от които 60% са за проекти в ядрената област и 40% бяха предназначени за мерки за енергийна ефективност. За периода 2010 – 2013 г. са договорени допълнителни 300 млн. евро", припомни Станков.

Пред участниците във форума зам.-министърът акцентира и върху един нов инструмент за финансиране на мерки за енергийна ефективност - т.нар. "бели сертификати за енергийни спестявания". "Опитът на Италия в тази област е впечатляващ и аз ще се радвам, ако можем да се възползваме от него при въвеждането на тези сертификати у нас", каза още г-н Станков.

Водещи

Най-четени