Драстично! Гражданите поемат 70% такса смет за кефа на бизнеса 08.09 | 12:32
Съотношението сега е обратно, домакинствата си поемат разходите за боклука от 2019 г.
Предстои драстично увеличение на такса смет за гражданите за сметка на бизнеса, ако парламентът одобри промени в закона за местните данъци и такси. Това стана ясно на вчерашното заседание на Комисията по бюджет и финанси в парламента, където се обсъди на първо четене промяната в закона.
Според критиците на предложената от Министерския съвет промяна скокът в годишните такси ще е сериозен и ще се усети от домакинствата.
Правителството предлага да се промени начина, по който се изчислява в момента такса смет. Предложението е таксата да се формира на базата на изхвърления боклук или т.нар. принцип "замърсителят плаща". Новите разпоредби трябва да влязат в сила от януари 2019 г., предаде Дарик.
Основното притеснение, особено на големите общини, е, че задълженията, които до този момент е плащал бизнесът за извозването и унищожаването на боклука, ще бъдат поети от домакинствата.
"Този дисбаланс ще доведе до много сериозно увеличение на таксите в Столична община", обясни общинският съветник от ГЕРБ Орлин Иванов:
"Преди всичко ще се наблюдава нов баланс при разпределянето на финансовата тежест при плащането на такса "битови отпадъци". Голямата част - около 70%, ще бъде поета от гражданите. Това означава, че ще имаме много сериозно увеличаване на финансовата тежест за населението на Столична община", каза Иванов.
Според него другите основни проблеми произтичат от предложените основи за изчисляване на такса смет, а именно индивидуалното изчисляване и броят ползватели.
"Спецификата на Столична община сочи, че не можем да посочим конкретно и точно число на ползвателите на Столична община поради факта, че огромна част от гражданите на Перник, Пазарджик и други пътуват всеки ден до София, работят тук и след това се прибират, адресно регистрирани са на територията на други общини", обясни столичният общинар.
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ пък счита тази промяна за закъсняла.
"Така както изискват европейските директиви, така както изисква и справедливостта, трябва да се въведе твърдо "принципът на замърсителя". Всички знаем, че когато говорим за битови отпадъци, това е преди всичко физическото лице и в този смисъл Министерството на финансите е предложило алтернативен показател, освен количеството битови отпадъци, а именно на живущ. Мисля, че този показател би бил добър, по-лесен за прилагане и едновременно с това по-справедлив. Справедлив, но и по-скъп показател", коментира Стоянова.
"Всъщност бизнесът плащаше много по-голяма част от таксата "битови отпадъци". Това ще се промени. Това съотношение - 70:30 или бизнес:хора, ще се обърне в обратна посока и това означава, че хората ще плащат повече, но и им се дава възможност чрез разделното събиране да намалят количеството на битовите отпадъци и да плащат по-малко", подчерта шефката на комисията.
Възможностите за определяне на такса "смет" са три: спрямо броя на хората, които живеят на даден адрес; според обема на съдовете за битови отпадъци или чрез торби с определена вместимост.
Ако се избере първият вариант, до юни догодина всички ще трябва да декларират ползвателите на услугата в даден имот. Според експертите, в по-малките общини ще изберат именно този вариант, докато големите - на база на контейнери или торби.
Основните притеснения на критиците срещу закона са, че е много вероятно промените ще доведат до поскъпване на таксата, което пък ще се отрази върху събираемостта й.
Водещи
-
Очаква се леко повишение в цените на лекарствата без лекарско предписание през 2025 година
"Всяка година лекарствата без лекарско предписание имат леки корекции в цените нагоре. Това ще...
24.01 | 18:01
-
Управляващи и опозиция си отправиха взаимни обвинения за това кой е отговорен България да е извън еврозоната ОБЗОР
България ще влезе в еврозоната, а правителството ще иска конвергентен доклад още февруари,...
24.01 | 17:40
-
БДЖ пуска допълнителни влакове до Перник заради фестивала „Сурва“
С цел гарантиране на удобното придвижване на клиентите си, националният железопътен превозвач...
24.01 | 16:57
-
Депозитите на домакинствата у нас са нараснали с 11,8 на сто през миналата година
Депозитите на нефинансовия бизнес достигат 46,918 млрд. лева към края на месец декември 2024...
24.01 | 16:45
Най-четени
-
Възраждане: Еврозоната отнема животи вече и то още не сме влезли вътре
По думите му, бившият премиер Бойко Борисов е обявил, че през февруари ще бъде подаден...
24.01 | 11:30
-
Йорданов: Благодарение на ИТН, БСП и ГЕРБ здравият разум се завръща
От ИТН са категорични, че България не е готова за еврозоната.
24.01 | 10:45
-
Първи изслушвания на новите министри в Народното събрание
Новият регионален министър Иван Иванов ще бъде изслушан по въпроса за увеличението на цената...
24.01 | 10:15
-
Борисов: Партията, която ви вкара в чакалнята на еврозоната е ГЕРБ, през това време ДБ правеха протести, за да не влезем
Toй коментира и исканите имунитети и припомни, че са против.
24.01 | 09:28