Държавата губи по 200 млн. лв. от акцизи от домашна ракия 23.09 | 15:35

50% от гроздето отива за нелегално производство

От Елица Елефтерова

50% от гроздето отива за нелегално производство, а държавата губи по 200 млн. лв. от акциз. Това посочва проф. Пламен Моллов, председател на Националната лозаро-винарска камара, в интервю за в. "24 часа”.

За тази година очакванията са гроздето да достигне 360 хил. тона. Но докато не се изкорени сивият сектор, високите добиви се обезсмислят, защото както всяка година, само половината от тази реколта ще влезе във винпромите, а останалите 50% ще се преработят в нелегалния сектор, става ясно от думите на Моллов.

Това от своя страна води до директни загуби на държавния бюджет от акцизи за над 200 млн. лв. годишно, а и ще удари по здравето на хората, става ясно от думите му.

Моллов посочва, че официално регистрираните като малки обекти за дестилиране са 2882, но има данни, че казаните в страната са над 10 000. А миналата година са били внесени от тях данъци за едва 500 000 лв.

Част от регистрираните специализирани малки обекти за дестилация са собственост на едни и същи юридически лица и кооперации, които в отделни случаи притежават по 20 и повече обекта за дестилация.

Годишно те правят оборот в пъти повече от големите лицензирани компании, без да внасят акцизи или да заплащат дължими данъци. Повтарям, по разчети на Националната лозаро-винарска камара в страната има поне 10 000 казана за изваряване на ракия.

Освен селските казанджийници има много инсталации по гаражи и мазета, които денонощно изваряват грозде и целогодишно – плодове. Сумарно от тях се правят по 45-50 млн. литра ракия всяка година, става ясно от думите на Моллов.

Той не вярва и че кризата се е отразила негативно на хората, употребяващи алкохол. За 2012 година консумацията на алкохол се е повишила с 8%, но за същия период ръстът на събрания акциз от високоалкохолни напитки е 10 пъти по-малък (0,8%).

"Произвежда се алкохол с рисково качество, което годишно отнема много човешки живота. Гражданите трябва да са наясно, че употребата и продажбата на такъв алкохол са рискови за тяхното здраве.

Никой в Националната лозаро-винарска камара не е против традициите на българина да си изварява домашна ракия. Но тя затова е домашна, за да се пие вкъщи, а не да се търгува с нея. Има огромна спекулация с т.нар. домашна ракия, защото в нерегламентирани казани се произвежда промишлено количество, което е опасно за здравето", посочва Моллов.

Ако бъде спрян сивият сектор в производството на алкохол, ще има много позитивни последици. Първо, ще се възроди българското лозарство, тъй като ще се увеличи с 50% потреблението на бутилираната и облепена с бандерол ракия. "Това означава да се изкупят над 60 млн. кг грозде - с 30 млн. повече от сега. Лозарите ще получат гарантиран пазар и приемлива изкупна цена”, посочи той.

Освен това контролът ще намали незаконно произведената от цехове и казани ракия, в която няма грозде, а е смес от спирт и есенции. Ощетените от нея са не само лозарите и легалните производители, а и самият бюджет.

Трето, вместо да купуват наливен алкохол, потребителите ще търсят утвърдените марки на легалните производители и индустрията ще се изправи. Също така ще се повишат приходите от акциз и ДДС и ще нарасне броят на закупените бандероли. Освен това ще намалеят и случаите на отровени от нелегални напитки с високо съдържание на метилов алкохол.

Водещи

Най-четени