ЕК: Българската икономика ще дръпне на европейската 03.05 | 14:21
Брюксел с по-оптимистични прогнози в пролетния си доклад, чака родният БВП да скочи с поне 2% през 2016 г.
Българската икономика ще се развива по-добре от средните нива в ЕС и ще изпревари дори нивата в еврозоната. Поне в краткосрочен план. Това става ясно от т.нар. пролетната прогноза на Европейската комисия. Анализите на експертите в Брюксел сочат, че растежът на БВП у нас ще достигне доста добри за Общността нива, а в същото време се очаква и темповете да бъдат още по-сериозни спрямо предходната прогноза от т.нар. зимен доклад, публикуван през февруари т.г. Така за 2015 г. ЕК очаква българската икономика да отбележи ръст от 3%. Основните причини са силния износ и ниските цени на петрола в световен мащаб, обясни еврокомисар Кристалина Георгиева.
В същото време расте и прогнозата за 2016 г. Докато през февруари в Брюксел очакваха през т.г. родният БВП да се увеличи с 1.5%, сега експертите предвиждат той да бъде 2 на сто. Което обаче в същото време представлява забавяне спрямо 2015 г. "То е най-вече в резултат на забавянето в усвояването на европейските фондове за периода 2014-2020 - явление, което се наблюдава в не една страна членка", отбелязва Георгиева. Според думите й Еврокомисията завишава прогнозата си и за 2017 г. През зимата тя е била за ръст на българската икономика от 2%, а днес вече се очакват 2.4%. Това се дължи предимно на очакваното увеличение на вътрешното потребление в страната, обяснява българският еврокомисар.
По този основен показател прогнозите за страната ни са доста по-добри от средните не само за ЕС, но и за еврозоната. Така например за 2015 г. средно в 28-те страни членки се очаква да бъде отчетен ръст на икономиката от 2% при 3% за България. Както у нас, така и в останалата част на ЕС, през настоящата година се очаква забавяне и така средноевропейският БВП би трябвало да нарасне с 1.8%, докато българският – с 2 на сто. За 2017 г. прогнозата е съответно за ръст от 1.9 и 2.4 на сто. А паралелно с това трябва да се отбележи и че спрямо февруари очакванията за ЕС са по-негативни, докато за нашата страна е обратното. За което си има и съответните причини.
"Публичните финанси остават стабилни – добрата събираемост на данъците води до повече приходи в бюджета, което от своя страна тласка дефицита на публичния сектор надолу. Важно е постигнатото в тази сфера да се запази и в бъдеще. Дългът също остава един от най-ниските в Евросъюза и още по-нисък, отколкото при последните предвиждания – 28.1% от БВП през тази и 28.7% за следващата година", казва още Кристалина Георгиева.
В същото време за 2016 г. от Еврокомисията предвиждат България отново да отчете дефлация. Прогнозата е за намаляване на средния индекс на потребителските цени в рамките на 0.7%. Което обаче е по-ниско от 1.1 на сто за 2015 г. През 2017 г. пък тенденцията от последните години ще се обърне и България би трябвало да отчете инфлация от 0.9%, сочи докладът на ЕК.
В същото време положителна икономическа тенденция се очаква и по отношение на безработицата, която ще продължи да намалява. За м.г. се очаква тя да бъде 9.2%, докато през тази би следвало да падне до 8.6 на сто. През следващата 2017 г. пък в Брюксел очакват безработните в България да намалеят още малко до 8%.
Паралелно с това се предвижда и намаляване на бюджетния дефицит. През 2016 г. той се очаква да бъде 2% при 2.1 на сто за 2015 г. През следващата година тенденцията би трябвало да продължи и България да отчете 1.6% бюджетен дефицит.
"Въпреки положителната тенденция, редица рискове остават. България трябва да положи повече усилия, за да се увеличат частните инвестиции. Те са необходими за стимулиране на растежа и за противодействие на продължаващото изтичане на хора. Макар това да води до по-ниска безработица, явлението е изкуствено - България напускат младите и добре подготвените, които имат знанията и уменията да допринесат за развитието на страната. Нужна е визия и стратегия за това как те да останат у нас и мотивирани да се развиват на територията на родината", отбелязва още Георгиева.
Според нея е много важно и максимално да се възползваме от еврофондовете и да ускорим усвояването на 32-та милиарда лева от новия програмен период, които се полагат на страната ни. Към които сега се добавя и нови възможности по плана "Юнкер". "България не бива да пропуска този шанс да засили икономиката си и да разкрие повече работни места за хората", казва още родният еврокомисар.
Водещи
-
Променят маршрутите на трамваи в София заради ремонт
Тов съобщиха от Столичната община
16.11 | 11:20
-
Радев: България и Азербайджан имат потенциал за дългосрочни партньорства
Българският президент посети Баку за участие в 29-ата сесия на Конференцията на страните по...
16.11 | 11:00
-
Благо Джизъса свил пръстен и часовник от бившата си жена-милионерка Есмер
за това разказа самата тя в социалните мрежи
16.11 | 10:40
Най-четени
-
"Възраждане": Категорично сме против "отвързването" на МРЗ от средната работна заплата
От политическата сила ще съобщят позицията си на среща със служебния министър на финансите...
16.11 | 09:45
-
Слънчев и по-топъл уикенд
Максималните температури ще са по-високи от вчерашните и ще са между 10-12°С в цялата страна
16.11 | 09:00
-
Радев: България и Азербайджан имат потенциал за дългосрочни партньорства
Българският президент посети Баку за участие в 29-ата сесия на Конференцията на страните по...
16.11 | 11:00