ЕК отново насочи поглед към кредитните агенции 16.11 | 13:36
Комисията предлага нови правила за дейността на агенциите
Голямото значение на действията на кредитните агенции относно поведението на финансовите пазари попадна във фокуса на ново предложение на Европейската комисия относно регулирането на дейността на кредитните агенции, съобщават от Брюксел.
Новото предложение на ЕК има четири основни цели:
Постигане на гаранции, че при вземане на инвестиционни решения финансовите институции не разчитат единствено на кредитни рейтинги
Поради почти институционалната роля на кредитните рейтинги, тяхното прекалено използване трябва да бъде намалено, считат от ЕК. В тази насока първата стъпка беше предложението за Четвъртата директива за капиталовите изисквания, представено през юли тази година, съгласно което финансовите институции трябва да извършват свои собствени комплексни оценки. В сегашното ново предложение е включено и общо задължение за инвеститорите да извършват свои собствени оценки.
Отделно се въвеждат подобни промени по отношение на правилата, засягащи управителите на фондове. В допълнение на това от догодина са предвидени изменения в правилата за застраховането.
Наред с това се предвижда кредитните агенции и оценяваните субекти да осигуряват достъп до по-подробни и надеждни данни, използвани при определянето на рейтингите, така че професионалните инвеститори да разполагат с необходимата информация за своите решения. Рейтингите ще се преодставят на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП), който ще осигурява публикуването на всички налични на пазара рейтинги за даден дългов инструмент в свободно достъпния за инвеститорите Европейски рейтингов индекс (EURIX).
Агенциите също така ще трябва да се допитват до емитентите и инвеститорите относно всички планирани промени в своите рейтингови методологии. Тези промени следва да се предоставят на ЕОЦКП, който ще проверява дали са спазени действащите правила по отношение на техния формат и процедури.
По-ясни рейтинги на държавния дълг и по-често оценяване на държавите-членки
Съгласно предложението държавите-членки ще бъдат оценявани по-често (на всеки шест месеца, вместо ежегодно) и както те, така и инвеститорите ще бъдат осведомявани за фактите и предположенията, използвани при всяка оценка. С цел да се избегнат пазарните сътресения рейтингите следва да се публикуват едва след края на работния ден и поне час преди откриването на европейските финансови пазари.
Повече многообразие и по-голяма независимост на кредитните агенции с цел да се избегнат конфликтите на интереси
На всеки три години емитентите да сменят агенциите, които ги оценяват, препоръчва ЕК. Също така комплексните структурирани финансови инструменти ще трябва да се оценяват от две различни агенции, като се въведе забрана големите акционери на дадена агенция за кредитен рейтинг да притежават значително дялово участие в друга такава агенция.
По-голяма отговорност на кредитните агенции за предоставяните от тях рейтинги
Всяка агенция следва да носи отговорност за допусната грешка — умишлено или в резултат на груба небрежност — на Регламента относно кредитните агенции и по този начин причини вреда на инвеститор, който е разчитал на съответния рейтинг. Инвеститорът може да подаде граждански иск за обезщетение пред съответния национален съд, като тежестта на доказване ще трябва да се понесе от кредитната агенция.
Предложенията на ЕК тепърва ще се разглеждат от Европейския парламент и Европейския съвет.
Водещи
-
Сачева с безмилостен коментар: Даниел Митов е точно обратното на Бойко Рашков
Винаги са готови да защитават правата на убийци и престъпници в затворите, на не и....
19.01 | 15:00
-
ПП-ДБ иска промяна на назначение в кабинета „Желязков”
е настояват ГЕРБ да се откаже от номинацията на Ивайло Иванов за началник на кабинета на...
19.01 | 14:00
Най-четени
-
Зеленчуци и плодове с ценови възход по тържищата
Най-много поскъпват мандарините и портокалите
19.01 | 10:20
-
Цените на горивата върнят нагоре, макар и бавно
Само за 30 дни те поскъпнаха по бензиностанциите с 5-6 стотинки за литър, а на места и с повече
19.01 | 11:00
-
България е получила близо 32 млрд. лв. от еврофондове
Най-много от тях са похарчени в София – 6,2 млрд. лв.
19.01 | 13:00