ЕК с нов механизъм за борба с корупцията в общността 06.06 | 14:50

Корупционните практики струват годишно около 120 млрд. евро на държавите в ЕС

От Деляна Петкова

Европейската комисия предложи набор от мерки за по-енергичен отговор на сериозните щети, които корупцията нанася на европейското общество — икономически, социални и политически.

Четири от всеки пет граждани на ЕС считат корупцията за основен проблем в своята държава-членка, коментират от Брюксел.

Според оценките на Комисията корупцията струва годишно на икономиката на ЕС 120 млрд. евро. Това е 1% от БВП на ЕС и е малко по-малко от годишния бюджет на Европейския съюз.

Затова и от ЕК заявяват, че е необходим твърд политически ангажимент за борба с тази престъпност.

Една от мерките, които предприема Комисията е създаването на нов оценителен механизъм — Доклада на ЕС за борба с корупцията. Целта е да наблюдава и оценява усилията на държавите-членки за борба с корупцията и да насърчава по-голямо политическо ангажиране.

Докладът на ЕС за борба с корупцията ще определя тенденциите и слабостите, на които трябва да бъде обърнато внимание, както и ще насърчава насрещния опит и обмена на най-добри практики. Той ще се издава от Комисията на всеки две години, с начало 2013 г. и ще е въз основа на данни, получени от различни източници, включително съществуващите механизми за мониторинг (от Съвета на Европа, ОИСР и Обединените нации), независими експерти, заинтересовани страни и гражданското общество. Успоредно с това ЕС следва да договори участието си в Групата от държави срещу корупцията (GRECO) към Съвета на Европа, за се създаде синергия между двата механизма.

Това ще помогне на държавите-членки да приложат по-добре законодателството и да изпълнят изцяло международните си задължения, както и да подобрят съгласуваността между антикорупционните си политики и действия.

Въпреки, че има разлики в характера и обхвата, корупцията нанася щети на всички държави-членки и на ЕС като цяло, като понижава нивата на инвестиране, възпрепятства правилното функциониране на вътрешния пазар и намалява обществените финанси.

Независимо дали е под формата на политическа корупция, корупционни действия, извършени от или със съдействието на организирани престъпни групи, корупция в частния сектор, или така наречената дребна корупция, злоупотребата с власт за лична изгода е неприемлива и може да има сериозни последствия.

Водещи

Най-четени