ЕК свива влиянието на кредитните агенции 16.01 | 17:32

Aгенциите ще могат да издават непоискани рейтинги само на определени дати

От Ралица Стоянова

Нови правила за това кога и как агенциите за кредитен рейтинг могат да дават оценки за държавните дългове и финансовата стабилност на частните дружества бяха одобрени от ЕК.

Според тях агенциите ще могат да издават непоискани дългови кредитни рейтинги само на определени дати. Новите разпоредби дават възможност на частните инвеститори да предявяват съдебни искове за небрежност срещу агенциите. Дяловото участие на агенциите в оценяваните предприятия ще бъде ограничено, за да се намалят възможностите за конфликт на интереси. 

Депутатите гарантираха още, че рейтингите ще бъдат по‑ясни, изисквайки от агенциите да разясняват ключовите фактори, определящи оценките. Рейтингите не трябва да имат за цел да влияят на държавни политики, а самите агенции трябва да се въздържат да препоръчват политически промени, се казва още в текста. По правилата вече бе постигнато предварително споразумение в Съвета.

Непоискани дългови рейтинги могат да се публикуват минимум два, но не повече от три пъти годишно на дати, обявени от рейтинговите агенции в края на предишната година. Освен това, те трябва да бъдат обявявани едва след затварянето на дневната търговия на борсите в ЕС и поне един час преди тяхното отваряне.

Инвеститорите, които разчитат на кредитните рейтинги, могат да предявяват иск за вреди към агенция, която ги е издала, ако е нарушила, с умисъл или поради груба небрежност, правилата, определени в това законодателство, без значение дали има договорни отношения между страните. Такива нарушения могат да включват например издаването на оценки, свързани с конфликт на интереси или такива извън публикувания календар.

За да се намали прекалената зависимост от външните оценки, депутатите призовават кредитните институции и инвестиционните дружества да развият собствен капацитет, с който да могат да изготвят свои оценки на риска. Европейската комисия трябва също да обмисли развитието на оценка на европейската кредитоспособност.

До 2020 г. никое европейско законодателство не трябва пряко да се позовава на външни оценки, а финансовите институции не трябва повече да бъдат задължени автоматично да продават активи в случай на понижаване на рейтинга от външна агенция.

Агенциите за кредитен рейтинг ще трябва да се въздържат от издаването на оценки или да предоставят информация за възможността оценката им да е повлияна, в случай че акционер или член с 10‑процентово участие от правото на глас в агенцията са инвестирали в оценявания субект.

Новите правила също така ще ограничават едновременното притежание на дялове от над 5% в повече от една кредитна агенция, освен ако агенциите не принадлежат към една и съща група.

 

Водещи

Най-четени