ЕП отхвърли ACTA* 04.07 | 14:54

Това е първият път, когато парламентът упражнява правото си за отхвърляне на международно търговско споразумение

От Ралица Стоянова

Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA) беше отхвърлено от Европейския парламент след ожесточена дискусия.

Това е първият път, когато парламентът упражнява правото си по Лисабонския договор за отхвърляне на международно търговско споразумение. 478 депутати гласуваха срещу ACTA, 39 в полза и 165 се въздържаха.

"Споразумението е твърде неясно формулирано и създава възможности за неправилно тълкуване, което да застраши свободата на гражданите", смята докладчикът Дейвид Мартин. От друга страна той обърна внимание и на нуждата от намиране на алтернативни начини за защита на интелектуалната собственост, като един от "градивните елементи на икономиката на ЕС".

"Погребаха ACTA в Страсбург", "Здравей, демокрация! Довиждане, АCTA!" - с такива афиши част от евродепутатите в Страсбург изразиха задоволството си от днешния вот.

"Днешната победа е победа за демокрацията, откритостта и мобилизацията", заяви президентът на ПЕС и лидер на БСП Сергей Станишев.

"Отхвърлянето на ACTA е победа на хората, които излязоха на улиците и застанаха с лицата си в социалните мрежи. Те запазиха достъпността и свободата на интернет. Това е победа на гражданите", заяви евродепутатът Ивайло Калфин.

"Сега, след месеци борба, мога да кажа, че голямата сила, която наклони везните и накара правителствата и Европейската комисия да отстъпят, бяха масовите протести на хората. Никой не може да си позволи да пренебрегва мнението на гражданите. Нека това е урок за всички, които управляват или са в опозиция", заяви Ивайло Калфин.

Господа, АСТА е мъртва!" С тези думи обърна се българският евродепутат Кристиан Вигенин към депутатите от еврокомисията, призовавайки ги да признаят собстовените си грешки и да започнат всичко отначало, "този път по правилния начин."

По време на дискусиите за ACTA Парламентът преживя безпрецедентно пряко лобиране от хиляди граждани на ЕС, които призоваваха за отхвърляне на споразумението, в улични демонстрации, в съобщения до електронните пощи на членовете на Европейския парламент и обаждания до офисите им. Парламентът получи и петиция, подписана от 2,8 милиона граждани от цял свят, призоваваща към отхвърляне на ACTA.

Протести срещу ACTA се проведоха и у нас.

Споразумението, договорено от ЕС, САЩ, Австралия, Канада, Япония, Мексико, Мароко, Нова Зеландия, Сингапур, Южна Корея и Швейцария и подсписано в Япония през януари, трябваше да засили спазването на правата върху интелектуалната собственост и борбата с онлайн пиратството и вноса на фалшифицирани стоки. Гласуването от сряда означава, че нито ЕС като цяло, нито отделни държави членки ще могат да се присъединят към ACTA.

* Информацията е последно допълнена в 17.25 часа.

Водещи

Най-четени