Европа предупреждава за опасен спад на българската икономика 14.12 | 14:29

Страната ни да предприеме спешни мерки за подобряване на бизнес средата, казва ЕБВР

От iNews.bg

Задава се спад на и без това не толкова добре развиващата се българска икономика. За това предупреждава Европейската банка за възстановяване и развитие в годишния си доклад. Според експертите на финансовата институция добрият темп на увеличаване на БВП у нас от миналата година вече е загубен, а през следващите години тенденцията ще продължи. Освен това се запазва и дефлацията. Поради тези причини страната ни трябва да вземе мерки.

През 2016 г. икономическият растеж на България намалява с почти 1 пункт - от 3,6% през 2015 г. на 2,8% сега. Очаква се тази тенденция да продължи и през следващата година, когато растежът ще се запази на нива от 2,8%, отбелязва ЕБВР. В доклада се посочва също, че в страната ни през септември се наблюдава дефлация от 0,6%. За да тръгне българската икономика в правилната посока, правителството трябва да се погрижи за подобряването на бизнес средата, препоръчват от банката.

От ЕБВР отбелязват и добрите тенденции в България. Усилията за подсилване на бюджетните мерки са продължили. Средносрочната фискална рамка предвижда постепенно намаляване на бюджетния дефицит с 0.5% от БВП през 2019 г. благодарение на по-добро събиране на данъците и по-добра ефективност на бюджетните разходи. От банката посочват още, че са предприети и значителни стъпки за възстановяване на доверието в банковия сектор. През август 2016 г. беше осъществен и Преглед на качеството на активите на българските банки, като почти всички от тях изпълняват капиталовите изисквания.

Освен това докладът посочва и предприемането от страна на Българската народна банка (БНБ) на допълнителни мерки за засилване на банковия контрол, предаде БГНЕС. ЕБВР пишат в доклада си, че през 2015 г. фискалният дефицит на страната е намалял до 2,9% от БВП. Това се дължи на по-високите капиталови разходи в резултат на по-големи инвестиции по програми на ЕС за периода 2007-2013 година.

Сред основните приоритети пред страната ни за следващата 2017 г. е необходимото продължаване на Механизма за сътрудничество и проверка. Според ЕБВР, макар и националните стратегии за съдебни реформи и борба срещу корупцията да са позитивни стъпки, тяхното прилагане остава предизвикателство. Като положителна мярка от банката разглеждат и приемането от парламента на антикорупционния закон през юни 2016 г., но посочват, че реалният политически ангажимент към него ще се прояви, чак след като окончателната му версия влезе в сила най-вероятно в началото на 2017 г.

Банката отбелязва също, че усилията за подобряване на бизнес средата също трябва да продължат. За да се окаже подкрепа на икономическия растеж, трябва да бъде подобрен и бизнес бизнес климатът, както и да се премахнат пречките пред получаването на електричество, плащането на данъци и започването на бизнес. Приоритет пред България за 2017 г. трябва да е и реформа на енергийния сектор, където е необходимо да се предприемат стъпки за намаляване на дела на обществения сектор в производството на електричество и да се изпълнят ангажиментите на правителството за привеждане на цените на електроенергията в регулирания сегмент на пазара. Също така трябва да бъде осигурена и стабилна система за подпомагане на енергията от възобновяеми източници.

Водещи

Най-четени