Европейците раздвоени относно мерките против тютюнопушенето 27.07 | 14:50
Консултация на ЕК събра цели 85 хиляди мнения по темата

Европейската комисия публикува резултатите от публична консултация, проведена по повод предстоящото преразглеждане на Директивата за тютюневите изделия.
Консултацията беше проведена под шапката на дирекция "Здравеопазване и потребители" на ЕК. Тя стартира през миналата есен, а участниците в нея бяха запитани за мнението им относно промените в директивата в четири направления:
- въвеждане на задължителни здравни предупреждения под формата на снимка или графично изображение върху опаковката на тютюневите изделия;
- въвеждане на опаковки без специален дизайн или на еднотипни опаковки;
- обособяване и влизане в сила на регулаторен режим за вредните и привлекателните вещества в тютюневите продукти;
- въвеждане на ограничаване на продажбата на тютюневи изделия по интернет и от монетни автомати или въвеждане на пълна забрана на тези видове продажба.
Различията в изразените мнения са големи. Така например подкрепящите задължителните здравни предупреждения под формата на изображения и опаковките без специален дизайн наблягат на това, че тези мерки ще отслабят значително рекламния ефект на опаковката и ще осигурят еднаква степен на защита на европейските граждани. Противниците на тези предложения посочват от своя страна правни проблеми и смятат, че подобни мерки няма да повлияят на тези, които сега започват да пушат, или ще имат твърде слаб ефект.
Застъпващите се в полза на регулирането на съставките на тютюневите изделия посочват, че ограничаването на някои добавки, както и на тютюните със сладък, плодов, цветен или бонбонен аромат, може да предпази младите хора от пушенето и да улесни търговията вътре в ЕС, като хармонизира съществуващите национални разпоредби относно съставките. Техните опоненти са на мнение, че регулацията на съставките и добавките няма почти никакво отношение към това дали младите пропушват или не и може да дискриминира някои видове и марки тютюн.
Публичната консултация събра безпрецедентните 85 000 отговора. По-голямата част от коментарите са от отделни граждани, което е показателно за големия интерес към политиката на ЕС за контрол на тютюна. Сред останалите респонденти са производители, неправителствени организации, правителствени и публични органи.
Тютюнът е главният виновник за предотвратимите заболявания в Европейския съюз и според оценките годишно става причина за смъртта на повече от 650 000 души в ЕС. По света употребата на тютюн само тази година ще убие близо 6 млн. души, сочат данните на Световната здравна организация (СЗО).
До 2030 г. тази цифра може да достигне 8 млн., ако не се предприемат мерки, които да доведат до обрат в тревожната тенденция. Затова е и твърде ясно, че са необходими действия на равнище ЕС.
Водещи
-
Нова драма в Испания: Сринаха се мобилните комуникации
Всички основни мобилни операътори прекъснаха работата
20.05 | 14:45
-
Софиянски: Неморално е поведението на синдикатите за стачката на транспорта в София
Има форма на рекет, смята бившият кмет на София
20.05 | 14:30
-
ВАС даде ход на делото за последния конкурс за избор на генерален директор на БНТ
Емил Кошлуков продължава да ръководи обществената телевизия вече почти три години след...
20.05 | 14:20
Най-четени
-
Синдикати: Готови сме отново за стачка в градския транспорт
Синдикатите са против сливането на транспортната система в едно дружество.
20.05 | 09:45
-
Метрото продължава да работи с допълнителни влакове въпреки възстановеното движение на наземния транспорт
Шестдневна блокада
20.05 | 08:45
-
Откриват паметник за лекарите, загинали от COVID-19
Паметникът се намира в двора на болницата, вляво от входа на параклиса.
20.05 | 10:15
-
Заплатите в обществените медии - с 15-20% по-ниски от тези в градския транспорт в София
След шестдневна стачка за по-високи възнаграждения наземният градски транспорт в София...
20.05 | 10:46