Еколози оцениха високо проекта за плаваща АЕЦ на „Росатом“ 28.09 | 12:34
Организацията „Белона“ ще следи внимателно по-нататъшното реализиране на проекта
На 26 септември в Мурманск се проведе техническа обиколка на мястото на стоянката на плаващия енергоблок "Академик Ломоносов". Посещението бе организирано от руската корпорация "Росатом". Събитието се състоя в рамките на XI регионален форум-диалог "Сътрудничество за устойчиво развитие на Арктика". Участие в посещението на уникалния атомен обект взеха представители на международната екологична неправителствена организация "Белона". По думите на генералния мениджър на организацията Нилс Бьомер, "Росатом" демонстрира прозрачност по отношение на осъществяването на проекта за създаване на плаваща атомна топлоелектрическа централа (ПАТЕЦ).
"Това е нашето първо посещение на борда на плаващия енергоблок. Интересуваме се от всички въпроси и действия, свързани с ПАТЕЦ. Горивото не е още докрай заредено в реакторите и на първо място се интересуваме от процеса на зареждане и последващото пускане на реактора", каза той. Бьомер оцени готовността на "Росатом" да покани на борда на плаващия енергоблок всички желаещи и заяви, че "Белона" ще следи внимателно по-нататъшното реализиране на проекта.
В момента в Мурманск се извършва зареждането на реакторите с гориво, което започна през лятото. По думите на заместник-ръководителя на Дирекцията по изграждане и експлоатация на ПАТЕЦ Дмитрий Алексеенко, зареждането на първи реактор вече е завършено, а вторият реактор ще бъде зареден до края на годината. След това започват комплексните швартови изпитания. Готовността на плаващия енергоблок "Академик Ломоносов" се оценява на 99,65%. Въвеждането на ПАТЕЦ в експлоатация в сибирското пристанище Певек на полуостров Чукотка е планирано за декември 2019 г.
Плаващият енергоблок (ПЕБ) "Академик Ломоносов", проект 20870, е основен проект от серия мобилни транспортабилни енергоблокове с малка мощност. Той е предназначен за експлоатация в състава на плаваща атомна топлоелектроцентрала (ПАТЕЦ) и представлява нов клас енергийни източници на базата на руска технология за ядрено корабостроене. Това е уникален и първи в света проект на мобилен транспортабилен енергоблок с малка мощност. Той е предназначен за експлоатация в районите на Крайния Север и Далечния Изток.
Основната му цел е да осигурява на енергия за отдалечени промишлени предприятия, пристанищни градове, газови и нефтени платформи, разположени в открито море.
Понастоящем "Росатом" вече разработва второ поколение ПАТЕЦ – оптимизиран плаващ енергоблок (OFPU), който ще бъде по-малък от своя предшественик. Предполага се, че той ще разполага с два реактора тип RITM-200M, всеки с мощност 50 MW.
Водещи
-
СО въвежда зелен билет за градския транспорт и безплатни буферни паркинги
Утре и в петък пътуваме за левче заради мръсния въздух
08.01 | 16:45
-
Съюзът на артистите скочи на МК: 3 месеца хора на свободна практика не са получавали пари
Те посрещнаха празниците без честно заработените си хонорари, пишат от Съюза
08.01 | 16:30
-
МВнР предупреди за извънредно положение в няколко щата заради зимна буря
При нужда от съдействие, българските граждани в САЩ могат да се обръщат към Генералното...
08.01 | 15:16
-
Ню Йорк Таймс: България сред топ дестинациите за 2025-а
Причината не е само във влизането на държвата в Шенген
08.01 | 16:00
Най-четени
-
Инцидентът блокира временно тунел "Топли дол"
От МВР потвърдиха, че при инцидента няма пострадали хора. Автомобилът е изтеглен извън пътното...
08.01 | 09:45
-
Неофициално: Подновяват преговорите за кабинет
В понеделник президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време на преговарящите...
08.01 | 09:59
-
Без бензин може да останем от март
„Готови сме, знаем проблема и работим по него. Надяваме се в парламента да припознаят също...
08.01 | 12:00
-
Политическа партия "Възраждане" стартира новата 2025 година с три важни законодателни инициативи
Промени в изборното законодателство
08.01 | 10:30