Експерт: Цените на хляба са закономерни и нормални 24.01 | 11:59
"Всичко е плод на търсенето и предлагането. Пазарът е в едно доста добро и нормално състояние", каза още той.

Цените на хляба са закономерни и нормални. Това обясни пред БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържища.
"Той поскъпна по-малко, отколкото е ставката на ДДС. Това говори, че имаме един доста мощен и конкурентен пазар. Не може да се говори за спекулации. Брашното отбеляза 12% ръст на годишна база", обясни Иванов.
Като цяло на пазара нямаме изменения, които да са следствие на някакъв вид лоша спекула или влияние, отбеляза той в предаването "Преди всички".
"Всичко е плод на търсенето и предлагането. Пазарът е в едно доста добро и нормално състояние", каза още той.
При маслото имаме изменение на цените с около 12%. На годишна база при кашкавала имаме 4% по-висока цена. При сиренето е точно 1%. Родните производители трябва да започнат да изграждат собствени търговски структури, отбеляза експертът.
"Да съкращават веригата и да прилагат по-добри търговски практики", предлага той. Като се успокоява средата от гледна точка на управлението, пазарът също се успокоява, посочи още Иванов.
Факторите, които имаме на световния и европейския пазар – и като логистика, и като цени на природни ресурси, не предполагат да видим шокови, резки изменения, каза Иванов.
"До средата на март ще наблюдаваме тази устойчива тенденция към нарастване, но слабо изразена. След това ще имаме и спад, което е нормално за един годишен цикъл".
Какаото и кафето са единствените продукти, които имат проблеми от гледна точка на предлагане. б
Водещи
-
Все още няма официално потвърждение от МВнР дали българин е загинал в катастрофата на микробус в Румъния
Съобщава се, че водолазите са намерили потъналия микробус и са открили един загинал, за когото...
15.04 | 10:33
-
Шишков: Липсват 1000 км магистрали
Защо не се правят основни ремонти на опасните отсечки. На магистралата до морето отново всичко...
15.04 | 10:16
-
Световен успех на първенството по умствена аритметика постигна осмокласникът Калоян Гешев
През септември 2024 г. стана световен вицешампион по умствено скоростно смятане в една от...
15.04 | 09:10
-
Умерената консумация на яйца може да намали риска от смърт, свързана със сърдечно-съдови заболявания
Яйцата са богати на висококачествени протеини
15.04 | 09:45
Най-четени
-
ДПС-ДПС решава дали да продължи подкрепата си за правителството на премиера Росен Желязков
В събота Ахмед Доган се завърна в резиденцията си в Бояна известна също така като „Боянските...
15.04 | 09:30
-
Кога може да се прекъсне болничният?
Колко ще получите, ако сте болничен по време на празничните дни?
15.04 | 09:15