Експерти: Новата ни ядрена мощност трябва да е държавна собственост 29.09 | 14:15
Защо България да носи целия риск, а някой частник да прибира печалбата, питат специалистите

Българските предприятия и организации, свързани с енергетиката, са в очакване по какъв път ще поеме реализирането на АЕЦ "Белене". До дни трябва да излезе анализът на учените от БАН, който се разработва по поръчка на българското правителство и трябва да предложи варианти за развитие на новата ядрена мощност. Както вече iNews.bg писа, цитирайки свои източници, в анализа на БАН се очаква като един от вариантите да бъде посочено именно, че АЕЦ "Белене" трябва да се реализира като 100% държавна собственост.
За нова ядрена мощност, собственост на българската държава, се обединяват и различни енергийни експерти с обяснението, че България така или иначе ще носи отговорността за ядрения риск и защо при това положение печалбата от бъдещата АЕЦ да отива по сметките на някой частен инвеститор, а не в държавната хазна. Редица експерти са против изграждането на частна АЕЦ в България и като пример посочват авариралата през 2011 г. АЕЦ "Фукушима" в Япония, която е частна, но с последствията се бори японската държава, а не операторът на централата. Когато атомната централа принадлежи на частен собственик, печалбата отива за него, а проблемите за разрешаване остават за държавата, категорични са експертите.
Именно затова много специалисти са на мнение, че най-добре е АЕЦ "Белене" да се изгражда като 100% държавна собственост или в краен случай в проекта да бъдат допуснати с миноритарен дял стратегически инвеститори, които да подпомогнат финансирането на проекта, но при всички положения държавата да има тежката дума при експлоатацията на централата.
Освен това експерти изчисляват, че реализацията на АЕЦ "Белене" ще донесе на България не само директни постъпления от продажбата на електроенергия от новата ядрената мощност, но и индиректни приходи от различни данъци, осигуровки, мита, акцизи и други държавни такси в резултат на повишената икономическа активност около проекта. В противен случай голяма част от тези постъпления биха отивали в касата на частния инвеститор.
Експерти в областта на енергетиката смятат, че България трябва да изгради нова ядрена мощност, защото заради Парижкото споразумение, което задължава България до 2025 г. да спре мръсните ТЕЦ-ове, страната ни трябва да гарантира сигурността на енергийната си система и снабдяването с електроенергия. А това обяснява и желанието на българското правителство да реализира АЕЦ "Белене".
Водещи
-
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на сто.
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на...
16.05 | 17:59
-
Украинският президент призова за твърди санкции, ако преговорите в Истанбул се провалят
По-ниско ниво на руската делегация
16.05 | 17:40
-
Отлагат либерализацията на тока за неопределено време
Депутатите приеха промени в Закона за енергетиката, които запазват ролята на КЕВР при...
16.05 | 17:20
-
Българка ще лежи 6 години в затвора за продажба на бебе в Гърция
Наказанието му е наложено от Наказателен съд в Солун и ще бъде приведено в изпълнение в ...
16.05 | 17:00
Най-четени
-
Бойко Борисов отправи остри критики към кмета на София Васил Терзиев във връзка с продължаващите протести
Той обвини Терзиев в бездействие и подчерта, че според него Столична община разполага с...
16.05 | 10:15
-
Ако няма споразумение - и уикендът няма да има градски транспорт
И предупредиха, че се очаква масово търсене на работа от страна на водачите.
16.05 | 11:00
-
Служителите в метрото са готови да се включат в протеста
Според него исканията за по-високи заплати в сектора са справедливи. Той заяви, че до...
16.05 | 12:30
-
Румен Радев: Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите
Това коментира президентът
16.05 | 13:30