Експерти: Проблемът с КТБ е по-спешен от актуализацията на бюджета 17.10 | 12:20

Трябвало сегашният кабинет да се справи с тази ситуация

От Мария Стоянова

Има много по-спешни неща, които трябва да бъдат решени, от актуализацията на бюджета. Следващата седмица излиза докладът за Корпоративна търговска банка (КТБ), изтичат сроковете по закона за кредитните институции, ще се разбере дали EPIC ще спаси банката, ще трябват ли пари от бюджета. Това коментира икономистът Георги Ангелов в ефира на БНТ.

Това ще бъде по-спешно, но ще се случи, преди да се състави правителство. Ще трябва сегашният кабинет да се справи с тази ситуация. Ще са нужни пари, независимо какъв е изходът от ситуацията, смята той.

По думите на финансовия експерт Емил Хърсев няма да бъде ясно каква е дупката в КТБ.

"Идеята стойността на активите на една банка да се изчислява в такава ситуация е абсолютно несбъдната, защото всеки ден, в който седи затворена, те се влошават, независимо за коя банка става въпрос", коментира той.

Според Хърсев ще са нужни около 2 млрд. евро, за да може КТБ да заработи.

По отношение на актуализацията на бюджета той каза, че при всички положения това ще бъде направено от следващото правителство. Хърсев е сигурен, че разумът ще надделее и ще има правителство в определения от закона срок. Според него една от първите задачи на новия финансов министър ще е да приключи годината.

Той смята, че това дали ще има време да се актуализира бюджетът, зависи от степента на актуализация. "Всички партии ще са съгласни с актуализацията на бюджета", смята Хърсев.

Той отбеляза, че виждаме и една много сериозна нерешителност в банковата система. Според него твърде много време е отишло в хаос и неяснота. Над 70% от всички мениджъри във фирмите очакват влошаване на ситуацията, добави той.

В такава ситуация, в която има толкова фрагментиран парламент, европейската практика е големите партии да съставят правителство, каза Ангелов. Според него проблемът е, че ситуацията е много тежка и икономически, и бюджетно, и финансово.

Той каза, че икономиката вече потъва след толкова месеци на политическа нестабилност и това ще продължи, ако продължи и политическата нестабилност.

"Едно е да напишеш, че в бюджета има голям дефицит и ще вземеш дългове, съвсем друго – наистина да намериш откъде ще вземеш тези пари, защото в ситуация на политическа нестабилност и липса на доверие към пазарите не е лесно да вземеш 4,5 млрд. Има обективни ограничения", обясни икономистът.  

Водещи

Най-четени