Енергийната ни система има нужда от нови мощности 30.11 | 10:42
Изборът на технология за 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй” е с цел защита на българите

"Българската енергийна система има нужда от нови мощности, които да заменят 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" преди те да бъдат изведени от експлоатация. Това заяви в "Панорама" на БНТ министърът на икономиката и енргетиката Драгомир Стойнев.
Той посочи, че ако искаме да имаме конкурентоспособна икономика, трябва да гарантираме конкурентоспособна енергетика, за което е необходима диверсификация на енергийните източници.
"С изграждането на нова ядрена мощност на АЕЦ "Козлудуй” за мен е важно да е гарантиран интересът на българската държава, чрез предоставяне на най-безопасната технология. Електроенергията ще се произвежда през следващите 80 години на най-ниската цена”, посочи министърът.
Според експертите най-добрата система за безопасност е тази на компанията "Уестингхаус". Тя е единствената, която разполага с изцяло пасивна система за сигурност. Ако захранването бъде прекъснато, реакторът се охлажда в продължение на 10 дни. Реакторът AP-1000 на американската компания "Уестингхаус” е единственият, който предоставя тази технология.
"Ние търсим реактори, които да имат мощност между 1000 и 1200 мегавата, а френските са 1700 мегавата и нашата електропреносна система трудно ще ги понесе”, допълни още Стойнев.
По думите му тепърва предстоят преговори и ако цената на реактора и на произвежданата от него електроенергия е висока, няма да бъде подписан договор.
Министър Стойнев подчерта, че е представител на второто правителство, което води разговори с американската компания "Уестингхаус” за нов реактор в АЕЦ "Козлодуй”, което може да се определи като приемственост от предходните управляващи.
Стойнев постави и важността за диверсификация на енергийните източници, която винаги е била водещо изискване към България като страна от Европейския съюз.
"Така направихме и с природния газ – подписахме споразумение за изграждане на газопровода "Южен поток". Това е стратегически за страната ни пороект, от национално и международно знаение. В същото време "Булгаргаз" бе една от първите компании, които подписаха договор с консорциума "Шах Дениз 2". Заявена е и готовност за изграждане на газовата връзка с Гърция", допълни Драгомир Стойнев.
По-рано министърът посочи, че Българския енергиен холдинг ще започне преговори с американската компания "Уестингхаус" за VII блок на АЕЦ "Козлодуй". Това ще стане, ако холдингът получи мандат от Министерския съвет.
Водещи
-
Зафиров: Ако нямаше Ден на победата, нямаше да има Ден на Европа
Вицепремиерът каза, че отлагането на либерализацията на пазара на тока ще бъде за срок от...
08.05 | 20:40
-
Каримански: За първото тримесечие приходите в бюджета са 20% по-малко от заложените
Те не могат да се наваксат, приходната част по бюджета на страната не се изпълнява спрямо...
08.05 | 20:20
Най-четени
-
Мецола заплаши да съди Фон дер Лайен
Причината - планът за заеми от 150 млрд. евро за оръжие
08.05 | 17:00
-
Нинова: Стига привилегии! Аман от лицемерие
08.05 | 13:59
-
Военнослужещи от Индия и Пакистан са разменили огън с артилерийски оръдия и автомати през изминалата нощ
Напрежението между Индия и Пакистан в региона Кашмир избухна след убийството на 26 туристи на...
08.05 | 10:16