Енергийната ни система се нуждаела от нови конвенционални мощности 31.05 | 09:33

Това твърди анализ на Електроенергийния системен оператор

От Андриян Георгиев

Българската енергийна система се нуждае от нови конвенционални мощности за обезпечаване на сезонното потребление на електроенергия в страната.

Това показва анализ на  Електроенергийния системен оператор (ЕСО), представен от директора на  Централното диспечерско управление (ЦДУ) в ЕСО и член на Съвета  на директорите на ЕСО Митю Христозов на международната ядрена конференция във Варна, организирана от "Булатом", пише БТА. 

Според разчетите на ЦДУ допустимата инсталирана мощност от възобновяеми източници, която може да  понесе електроенергийната система на страната, е 1 800 мегавата за вятърни централи и 600 мегавата за фотоволтаици. Към момента в експлоатация са 607 мегавата вятърни централи и 254 мегавата  фотоволтаици. 

Предстоящи за изграждане и приведени в съответствие с изискванията на Закона за енергията от  възобновяеми източници са 2 113 мегавата вятърни мощности и 1 599 мощности от слънце, показват данните на ЕСО. 

Практически обаче не е възможно изграждането на  нови подстанции и електропроводи да се осъществява с темповете, с които се присъединяват нови мощности от ВЕИ, отчете Митю Христозов. Поради това, за да се предпази електроенергийната система от аварии, се налага да се ограничи производството на енергия от ВЕИ в съответствие с инсталираната мощност.

Това поражда проблеми за инвеститорите, които не могат да изпълнят ангажиментите си към банките кредитори, възникват конфликти между НЕК и производителите на енергия от ВЕИ, но ограниченията се налагат заради безопасността на системата, обясни Христозов.

За миналата година страната ни е имала рекордно производство на електроенергия - общо 50 699 гигаватчаса, докато за предходните няколко години производството е варирало между 42 - 46 000 гигаватчаса, показват данните на ЕСО.

Консумацията на електроенергия за миналата година също се е повишила от 36 647 гигаватчаса през 2010 г. на 38 589 гигаватчаса през 2011 г. Рекордно през миналата година се е увеличило производството на електроенергия от биомаса - до 1 571 гигаватчаса, отбеляза Христозов.

През февруари тази година пък е постигнат рекорд в максималния товар на електроенергийната система - на 1 февруари той е достигнал 7 444 мегавата.

Предвидено е сериозно развитие на електропреносната мрежа, което включва удвояване на пръстен 400  киловолта Пловдив - подстанция "Марица Изток", ТЕЦ "Марица Изток 3", подстанция Бургас; удвояване на пръстен 400 киловолта по  направление Бургас - подстанция Добруджа; изграждане на две нови подстанции в района на Видно и Генерал Тошево; изграждане на  два нови двойни електропровода 110 киловолта в района Добрич -  Варна, обобщи Митю Христозов.

Ще бъде усилена и електропреносната мрежа 110 киловолта в София, както и по направлението Бобов дол - Дупница - Самоков. Предстои да бъде завършена и реконструкцията на подстанции Варна, Добруджа, Бойчиновци, Благоевград, Червена  могила и други.

Прекратяването на проекта "АЕЦ Белене" налагало промени в развитието на мрежата, отбеляза още Христозов. Изследва се необходимостта от нови връзки 400 киловолта по направлението Велико Търново - Карлово - Пловдив и Благоевград - Ветрен.

До края на годината ЕСО щял да изготви нов десетгодишен план за развитие на мрежата, каза Митю Христозов. 

Водещи

Най-четени