Ерменков: Поскъпването на тока ще стигне до миналогодишната му стойност 03.09 | 11:30
Увеличението може да е с 6 - 7%, смята експертът

Ние два пъти намалихме цената на електроенергията, единият път с 5%, другият с 3%. Общо с 8% и това, което предстои да се направи заради едно грешно решение сега е увеличение със 7%. Това на практика означава, че почти се връщаме на цените от миналата година. Това обясни енергийният експерт Таско Ерменков в ефира на Нова телевизия. Той коментира този въпрос във връзка с искането от страна на енергийната компания ЕВН за поскъпване на тока в рамките на 18% от 1 октомври.
По думите на бившия депутат реално има възможност цената на електроенергията да се увеличи с 6 - 7%, но това е пределът, за който може да се говори.
"На Балканите може би признатите технологични разходи са 13%, но нали разбирате, че тук са включени Косово, Албания и ако това е целта, към която ЕВН се стреми няма никакъв проблем. В същото време ако трябва да говорим за Европа, още от 2004 г. признатите технологични разходи в Германия са 4%. Сега сме 2014 г. в България говорим за 8% дори 10%”, обясни експертът.
Междувременно депутатът от ГЕРБ Валентин Николов коментира, че "ще има увеличение на тока и то няма да е с малко”. Той подчерта, че именно това сочат последните анализи в сектора, но не се ангажира с точна цифра с колко ще поскъпне тока.
Ерменков припомни за установените от ДКЕВР неправомерни аутсорсвания, които са покачили цените и добави, че от ЕВН са пропуснали да кажат е, че 6 години са имали 16% гарантирана печалба.
По неговите думи електрическа компания иска около 12% за себе си, а останалите 7,5% ще бъдат в полза на Националната електроенергийна компания (НЕК).
"Средствата за обществения доставчик са за компенсиране на една грешка, която беше допусната в края на миналата година при формирането на бюджета. Тя бе допусната с въвеждането на такса върху част от ВЕИ централите", припомни Ерменков. Впоследствие таксата бе отменена от Конституционния съд.
Водещи
-
Нов политически сезон - нови заявки
По думите му България през 2025 г. е в будна кома и се е превърнала в държава на абсурда - уж...
03.09 | 17:58
-
Черният леопард е забелязан край Дупница
На мястото е извършен обход от полицейски екип, но не са открити следи, които да потвърдят...
03.09 | 17:40
-
Путин заяви днес, че е готов да се срещне с президента на Украйна Володимир Зеленски
"Ако Зеленски е заинтересован от среща, нека дойде в Москва и срещата ще се състои. Ако...
03.09 | 17:20
-
По-тежки обвинения за Никола Бургазлиев след смъртта на Христина, премазана от АТВ
Очаква се наблюдаващият прокурор, който ще поеме делото, да прецени за евентуална...
03.09 | 16:59
Най-четени
-
Кирил Петков е с нова визия – пуснал си е брада
Това стана ясно днес при старта на новия политически сезон, който започна след 33 ваканция на...
03.09 | 13:30
-
Цончо Ганев: Народът обеднява с всеки един ден преди еврозоната
"Политиките, които води правителството, са пагубни, задлъжняваме с колосални темпове - 16...
03.09 | 11:15
-
Над 1500 пощенски станции са готови технически за въвеждането на еврото
Електронен пенсионен картон улеснява пенсионерите
03.09 | 09:21
-
Василев: Какво дири вицепремиерът на евроатлантическия кабинет в Китай
"Държавата е завладяна от Борисов и Пеевски, премиерът е фигурант", допълни той.
03.09 | 12:15