Жените у нас – по-ниско платени от мъжете 03.04 | 17:28

И пенсиите на нежната половина от гражданите ни – по-малки

От iNews.bg

Жените в България все още са по-ниско платени от мъжете, получават по-ниски пенсии, по-често остават без работа и престояват извън трудовия пазар повече време. Делът на бедните жени е по-висок от този на мъжете. Данните са от доклада за "Равнопоставеността на мъжете и жените в България през 2015 г.".

Документът ще бъде приет от правителството. В доклада се посочва, че недостатъчното използване на уменията на висококвалифицираните жени също генерира загуба на потенциал за икономическия растеж. Статистиката сочи, че жените остават по-ниско платени от мъжете средно с 13 на сто. В добивната промишленост разликата е 13%, в преработващата жените получават 23% по-ниски заплати, сочат данните от доклада за равенството на половете.

Отчита се и разликата в размерите на пенсиите. При средна от 321 лева мъжете получават 385, жените 110 по-малко. Това се обяснява освен с по-ниските заплати, с по-малкия стаж на жените и по-ранното ми пенсиониране. За това през 2037 г. двата пола ще се пенсионират на една и съща възраст, предвижда приетото законодателство у нас. Дотогава възрастта за пенсия при мъжете ще нарасне с 14 месеца, докато при жените увеличението ще е с 4 години и 2 месеца.

Според данните от Европейското статистическо наблюдение за доходи и условия на живот живеещите в материални лишения българи са 33%. Делът на бедните домакинства, съставени от едно лице - жена, е 37% спрямо 23% от домакинства с едно лице-мъж. По-често жените са безработни, сочи статистиката за 2015 г. Делът им в сравнение с 2014 г. дори нараства с 0,7%, достига 55% от всички регистрирани. Продължително безработните жени с престой на пазара на труда над 1 година също нараства с 6% през 2015 г. спрямо година по-рано. Жените по-често са жертва на домашно насилие.

 

Чрез националната телефонна линия за подкрепа на хора, пострадали от насилие, за 2015 г. са консултирани 884 жени, претърпели насилие в семейството.

Водещи

Най-четени