За миналата година са дадени разрешителни за достъп до българския пазар на труда на 46 000 чужди работници от общо 86 държави 13.01 | 12:59
За първи път дошлите за сезонна заетост през миналата година са по-малко от получилите т. нар. единно разрешение за пребиваване и работа.
За миналата година са дадени разрешителни за достъп до българския пазар на труда на 46 000 чужди работници от общо 86 държави. За сравнение, през 2024 г. те са 34 720. Това съобщи за БНР главният експерт по "Пазар на труда" в КНСБ Атанаска Тодорова.
"2024 година започна да се увеличава броят на държавите, които са донори за българската икономика, като през 2025 г. техният брой вече е 86. На първо място в информацията, с която разполагаме, излиза Узбекистан. На второ място излиза Индия, Турция, Киргизка република", обясни тя.
Експертът допълни, че за миналата година разрешителните за най-висококвалифицираните кадри с т. нар. синя карта на Европейския са 930, докато през 2024 г. са били 1100.
За първи път дошлите за сезонна заетост през миналата година са по-малко от получилите т. нар. единно разрешение за пребиваване и работа.
То се издава за три години, а когато срокът на трудовия договор е по-кратък от три години, разрешението се издава за срока на продължителност на договора.
Водещи
-
ЕЦБ: Обществената подкрепа за еврото в България остава сравнително ниска
В доклад на финансовата институция се посочва, че България е влязла в еврозоната с висока...
15.01 | 21:00
-
ЕК одобри националния план за отбрана на България
Одобрението проправя пътя за първата вълна от евтини дългосрочни заеми
15.01 | 20:45
-
Арестуваха сина на Атанас Бобоков с наркотици в Пампорово
Това е вторият сблъсък със закона за Божидар Бобоков в рамките на последните 60 дни
15.01 | 20:30
-
Нова ледена вълна обхваща България
Арктически студ сваля температурите до -12°С, чакат ни сняг и поледици
15.01 | 20:15
Най-четени
-
Божанов: Машините не могат да бъдат манипулирани
Това заяви от кулоарите на парламента Божидар Божанов.
15.01 | 11:15
-
"Величие" поиска връщане на правомощията на президента при служебен кабинет
Битката за "домовата книга"
15.01 | 10:30
-
Наталия Киселова: Избирателите все още предпочитат хартиената бюлетина
Наталия Киселова: БСП ще оттегли предложението за гласуване след активна регистрация
15.01 | 08:45
-
Кристо от Испания, който е почти адаш и копие на Камата, стана любимец на аудиторията
Според самия Христо Стоичков който и да бъде избран, въобще няма да му е лесно да се справи с...
15.01 | 12:15