Забраниха износа на дървесина 04.03 | 17:03
Мораториумът ще има срок от три месеца

Парламентът наложи забрана върху износа на необработена (обла) дървесина през следващите три месеца. Формулировката на текста е любопитна, тъй като вместо износ е записано, че се забранява "изпращане" на необработен дървен материал зад граница.
Целта на тази игра на думи е да се заобиколи директивата на ЕС за свободно движение на стоки и капитал в общността, според която забраната на експорта към Гърция например би било нарушение на европейското законодателство. А именно тя е една от дестинациите за транспортиране на трупи от българските гори.
Друга точка от приетото решение гласи, че парламентът задължава министъра на земеделието и храните на основание чл. 126, ал. 6 от Закона за горите да издаде заповед за забрана на износа на необработен дървен материал. Това задължение се отнася за страните извън Европейския съюз.
В рамките на тримесечния срок от въвеждането на забраната трябва да бъдат изработени законодателни промени и промени в подзаконовите нормативни актове, свързани с подобряване на контрола върху дейностите в горските територии и противодействие на незаконната сеч, сочи законът. От ГЕРБ и БСП обявиха, че са готови със законодателни промени в тази посока.
Мораториумът ще влезе в сила 7 дни след обнародването му в "Държавен вестник". По време на дебатите независимият депутат Велизар Енчев коментира, че подкрепя налагането на безсрочен, а не на тримесечен мораториум. Складовете за дърва са препълнени и след тези три месеца мораториум ситуацията ще продължи с пълна сила, предупреди той. По думите му тримесечен мораториум е само отлагане на проблема.
Водещи
-
Росен Желязков свиква работно съвещание заради ситуацията в Близкия изток
След работното съвещание са предвидени изявления за медиите в Министерския съвет.
23.06 | 11:15
-
Властите в Шумен: Малки са шансовете хищникът да бъде заловен жив
"99% става въпрос за леопард - едно от най-опасните животни в Африка, когато бъде преследван....
23.06 | 11:15
-
Ремонти по АМ "Тракия" променят движението
Ограничава се движението в аварийната и една от активните ленти до 17:00 часа днес заради...
23.06 | 11:00
Най-четени
-
Дневен хороскоп за 23 юни 2025 година
Луната в Телец събужда скритите ви сили - готови ли сте за промяната?
23.06 | 08:59
-
Горещ понеделник, до 35°
Към четвъртък и петък максималните температури на места ще зостигнат 38° - 40°, а през уикенда...
23.06 | 08:00
-
Нетаняху: Израел е много близо до постигане на целта си за елиминиране на заплахите от балистичните ракети и ядрената програма на Иран
Той изказа и благодарност на американския президент Доналд Тръмп за военната намеса на САЩ в...
23.06 | 09:15
-
Четвърти ден продължава издирването на опасния хищник край Шумен
"Животното тази нощ не е засечено. Пресни следи от тази нощ няма. Това не означава, че не е в...
23.06 | 09:59