Забраняват стопанския риболов във вътрешните водоеми 19.07 | 16:29

Това е записано в промените в Закона за рибарството и аквакултурите

От Ралица Стоянова

Забранява се извършването на стопански риболов във вътрешните водоеми на страната с цел разграничаване на риболов на естествен ресурс в река Дунав и Черно море и на произведената в изкуствени условия продукция.

Това се посочва в промените в допълненията в Закона за рибарството и аквакултурите.

Отпада възможността стопански риболов, развъждане и отглеждане на риба и други водни организми, дейност като регистриран купувач, както и други дейности по ЗРА да се извършват от физически лица. Същите могат да се осъществяват само от юридически лица и еднолични търговци. Това се прави с оглед диференциране на пазарния субект и фискално проследяване на продуктите от рибарство. Въвежда се възможност за издаване на специално разрешително за усвояване на ресурс от квотиран вид риба.

Промяната е обусловена от необходимостта да се идентифицират риболовните кораби, придобили право за усвояване на квотирани видове. Застъпени са редът и основните условия, на които следва да отговаря риболовният кораб за получаване на специално разрешително за улов на квотиран вид риба. Разширяват се хипотезите, при които е възможно прекратяване на разрешителното за стопански риболов и отписването на кораба от регистъра на риболовните кораби на страната, като по този начин се създава предпоставка за по ефективно прилагане на европейското законодателство.

Актуализира се съдържанието на разрешителното за стопански риболов и удостоверението за усвояване на ресурс от риба и други водни организми. Въвежда се точкова система за нарушенията, въз основа на която при извършено нарушение, титулярът на разрешителното за извършване на стопански риболов получава определен брой точки за съответния риболовен кораб. При достигане на максимален брой наказателни точки разрешителното за стопански риболов на съответния кораб може да бъде прекратено.

Завишават се изискванията при издаване на разрешително за улов на риба с научноизследователска цел, като се конкретизират изискуемите данни, необходими при подаване на заявлението за издаване на разрешителното. С новите текстове се въвеждат основания, при които изпълнителният директор на ИАРА, респективно министъра на земеделието и храните могат да откажат издаването на разрешително за риболов с научноизследователски цели, когато искането не е достатъчно аргументирано по закон.

С цел опазване на рибните ресурси, в раздел "Любителски риболов" се забранява използването на «тройни куки», които са откровено бракониерски като средство, освен в случаите на риболов с изкуствена примамка или на хищна риба с жива стръв. С цел постигане на по-висока ефективност при осъществяване на контролната дейност, имуществените санкции и глобите за нарушения на ЗРА се завишават средно два пъти.

 

Водещи

Най-четени