Загубите от обявяване на КТБ в несъстоятелност ще са огромни 27.08 | 12:08

Да се използват публични средства за оздравяване на банката, съветва Миланова

От iNews.bg

Основното, което трябва да си зададем като въпрос, е каква е цената за обявяване на Корпоративна търговска банка (КТБ) в несъстоятелност. Това каза проф. Емилия Миланова, бивш подуправител на Централната банка и "Банков надзор", пред bTV.

Пряката загуба за фонда за гарантиране на влоговете и бюджета е сумата от 3,7 млрд. лв., каквато е стойността на гарантираните депозити в банката. Във Фонда за гарантиране на влоговете, който трябва да се разплати с тези вложители, има резерв от 2,1 млрд. лв. Това означава, че не достигат 1,6 млрд. лв., които трябва да дойдат от бюджета.

Сумата на негарантираните вложители е 2,6 млрд. лв., а това означава, че техните интереси няма да бъдат защитени и клиентите с депозити над гарантираните ще бъдат удовлетворени от масата на несъстоятелността, каза Миланова.

"През 1997 г. и годините, в които 18 банки бяха обявени в несъстоятелност, виждахме по какъв начин се събира масата на несъстоятелността. Активите се продаваха на безценица, съдът удовлетворяваше исканията на синдиците, така че тези негарантирани вложители ще получат много малък процент от своите влогове", каза бившият подуправител на БНБ.

Според нея трябва да се използват публични средства за оздравяване на банката.

"Не може без публични средства да се създадат условия за оздравяване на банката и за защита на интересите на всички вложители и на тези кредитополучатели, които осъществяват своя бизнес чрез банката", категорична е тя.

Бившият подуправител на БНБ посочи, че политиката на Централната банка е абсолютно неадекватна. Според нея не е изключен и натиск от страна на прокуратурата.  

Водещи

Най-четени