Заплатите и в най-добрите компании в България са ниски 22.11 | 18:13
Служителите не са удовлетворени от кариерните възможности
Служителите на най-добрите работодатели и на останалите компании са неудовлетворени от кариерните възможности и фактора заплащане. Това показва проучване на компанията Аон България.
За осма поредна година Аон България представя компаниите, отличени като най-добри работодатели през 2014 година, според световно утвърдената си методология за измерване ангажираността на служителите.
Спрямо 2013 година се наблюдават 10% скок в нивото на ангажираност на служителите в България и за 2014 година то е 64%. Най-добрите компании успяват да задържат високото ниво на ангажираност на своите служители и средно то е 83% за 2014 година (бележи ръст с 1% спрямо 2013 година).
В проучването през 2014 година са участвали общо 56 компании от 12 индустрии. Близо 14 500 служители са споделили мнението си за своя работодател и 456 топ мениджъри оценяват компаниите, които управляват.
Проучването показва интересна тенденция по отношение на плановете на компанията да наемат хора или да намаляват персонала си. Едва 4% от анкетираните директори човешки ресурси планират намаление на персонала.
На въпроса към мениджърите Човешки ресурси какви са плановете на компанията по отношение на подбора на служителите в следващите няколко години отговорите са: Постепенно увеличаване на персонала (с до 10%) - 42%; Задържане на настоящия брой служители – 54%; Намаляване на персонала – 4%.
Най-ангажирани са служителите от фарма индустрията, следвани от ИТ сектора и сектор производство.
Повече от половината служители в тези компании говорят положително за своя работодател, искат да продължат да работят при него в дългосрочен план и влагат много повече допълнителни усилия в работата си всеки ден, което допринася за бизнес-успеха.
От топ мениджърите в компаниите очакват да са открити и честни в комуникацията и не пропускат да оценят обективно решенията, които те вземат. Ето защо и са толкова критични към тях – едва 41% виждат доказателства за ефективно управление от страна на топ мениджмънта в компанията. От друга страна, само 38% от изследваните са абсолютно съгласни с твърдението, че "Топ мениджмънтът се отнася към служителите като към най-ценния актив на компанията."
Служителите на Най-добрите работодатели и на останалите компании са неудовлетворени от кариерните възможности и фактора заплащане.
Кариерните възможности, които компаниите предоставят, се оказват решаващ фактор за задържане на таланти и ангажиране на служителите. Оказва се обаче, че всеки втори служител в България не е запознат с възможностите, които има по отношение на кариерното си развитие и израстване в компанията, в която работи към момента. Понастоящем мениджърите почти ежедневно се налага да дават отговор на въпроса: "Какво е моето развитие в тази компания?".
Ако те нямат еднозначен и ясен отговор и не предоставят информация за кариерната пътека на служителите си, рискуват да загубят талантите си и желанието на служителите да допринасят за успеха на компанията.
Само 52% считат, че компанията открива и развива талантливите си служители и 50% се съгласяват, че компанията повишава тези, които допринасят най-много за успеха й. Така служителите остават с усещането, че добре свършената работа и постигането на поставените цели не са критерий за професионално израстване или по-добро възнаграждение.
Неудовлетвореността от заплащането е свързано с несъответствието с приноса на служителите в компанията – само 46% от изследваните служители са съгласни, че заплащането, което получават, съответства на приноса им в компанията. Възприятието за него силно се влияе от това, доколко служителите са информирани за това как то може да се променя, доколко се влияе от техния принос и доколко смятат, че системата за определяне на възнаграждението е ясна и справедлива.
Предоставените от работодателите допълнителни придобивки са ключови през 2014 година за ангажираността на служителите.
Според всеки втори служител допълнителните придобивки, които работодателят му предоставя, не съответстват на нуждите му. Все повече се налага виждането сред служителите, че не е от такова значение количеството и вида предоставяни придобивки, а тяхното качество, като такива, които да посрещат в най-голяма степен нуждите им. В тази връзка работодателите трябва да се допитват до служителите си и да вземат под внимание техните предложения за конкретни придобивки и тяхното въвеждане в компанията. Най-често споменаваните от служителите придобивки, които биха посрещнали нуждите им, са здравна застраховка, допълнително пенсионно осигуряване, ваучери за храна и покриване на транспортни разходи.
Според класирането на Аон България, извършено по статистическа методология, най-добрите работодатели България за 2014 година в категория "малки компании" са Тавекс ЕООД, Джапан Табако Интернешънъл, Импириъл Табако в България.
В категорията на малките и средни компании водят САП Лабс България, Актавис ЕАД, Шнайдер Електрик, Ей И Ес България.
Водещи
-
Миро дари Отварачката с цял етаж от ултраскъпа сграда за ЧРД
"M Building” се намира на пъпа на София
25.01 | 17:40
-
Солени глоби в Гърция, ако шофирате без тези документи
25.01 | 17:20
-
Слънцето ни праща черни призраци с магнитните бури
25.01 | 17:00
Най-четени
-
Денков: Има изключително раздута инвестиционна програма в бюджета
Според него не е ясно за какво са средствата
25.01 | 11:00
-
След газовия взрив в Банкя: Какво се знае до момента
Издирват се двама души – мъж и жена
25.01 | 10:00