Започва строежът и на интерконектора с Турция 09.06 | 15:29
Много от съвременните конфликти са причинени от свързани с природния газ политики, смята Борисов
До 1-2 седмици реалното изграждане на междусистемната ни газова връзка с Турция може да започне. Това съобщи премиерът Бойко Борисов по време на участието си в 14-тата годишна конференция на Gas Infrastructure Europe, която се провежда в София. Той отбеляза, че в последно време България е започнала да работи за диверсификацията на източниците и доставките на синьо гориво реално, а не само на хартия. Доказателства за това е активното изграждане на интерконектора с Румъния, очаквания старт на строежа и на тръбата с Гърция, както и перманентното откриване на нови и модернизирани компресорни станции по собствената ни газопреносна мрежа.
"Решихме с "Булгартрансгаз" първо да си свършим домашната работа и за това започнахме усилено подменяне на компресорните станции с нови, които са реверсивни и потокът на газ може да върви в две посоки", отбеляза Борисов, цитиран от БГНЕС. Премиерът отбеляза и че това е можело да се направи много по-рано, вместо десетилетия само да се говори за диверсификация.
"Изключително съм благодарен на Европейската комисия, в този свят се оказа, че за да бъдеш силен, за да бъдеш успешен, трябва да имаш отговорни и силни партньори, а ЕК и ЕС в това отношение са най-подходящи", каза още той. Борисов отбеляза, че е много благодарен и на еврокомисаря Канете, че преди десетина дни в София подкрепил Европейският газов хъб "Балкан". "Защото, когато нещо е в приоритета на ЕК, е много по-лесно да се преговаря и много по-лесно се работи. Фондовете още повече дават голяма възможност и ние в момента всички интерконекторни връзки ги работим и с европейски пари", каза още Борисов.
Той добави, че газът се оказа определящ и за политиката на много държави. И за конфликтите между много държави. "Не го казвам, за да не ме обвинят посланиците в недипломатичност, не казвам, че е така, но ми направи впечатление. Може би съм мнителен човек. В момента, в който се заговори за южния газов коридор, веднага в Нагорни Карабах започнаха пак проблеми. Съвпадение ще кажете, но аз съм мнителен и мисля, че конфликтите в много места по света са именно за този оказал се изключително важен за икономиката продукт. Който хем щади природата, хем е значително по-евтин от другите горива и дава огромен тласък на икономиката", отбеляза премиерът.
Той изрази и увереност, че рано или късно, когато сме обединени и заедно, ще се намери възможност да се ползва и руският газ и да имаме необходимата диверсификация. За да не се стига до момент, както на България ще й се случи, както вече се е случвало, да остане на студено в някоя зима.
Водещи
-
Пети ден продължават проблемите с тока в десетки населени места ОБЗОР
Най-тежка продължава да е обстановката в община Ловеч
29.12 | 18:00
-
Спасиха бедстващо семейство до Трявна, блокирано от снеговете без ток и храна
Двете жени и мъжът с тях са от Гурково и дса ошли в семейната им къща на селото преди...
29.12 | 17:40
-
Бърдаров: Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям механичен прираст
Ако и тази година се запази тенденцията, значи сме достигнали точката на пречупване -...
29.12 | 17:20
Най-четени
-
Помните ли Кървавата Валя? Осъдената за три брутални убийства излиза от затвора
Тя е жената с най-дълъг стаж зад решетките у нас
29.12 | 11:20
-
Рязка промяна във времето
Атмосферното налягане ще бъде по-високо от средното за месеца и през деня няма да претърпи...
29.12 | 09:03
-
Детското шампанско може да повлияе негативно на децата и тийнейджърите
За това говори клиничният психолог Марианна Абравитова.
29.12 | 09:40
-
На 1 януари 2025 г. България влизат изцяло в Шенген. Какви промени ще има по границите ни?
През последните дни на ГКПП "Кулата" тече усилен ремонт – пътят към Гърция се разширява с още...
29.12 | 11:40