Златанова: Законът за частният фалит ще е готов до седмица 12.04 | 15:01
Вече има изготвена стратегия за електронно правосъдие, съобщи министърът на правосъдието
Текстовете по готвения Закон за частния фалит ще бъдат готови в рамките на седмица. Това каза правосъдния министър Занаида Златанова по време на семинар в Сандански, посветен на европейските тенденции при съдебната реформа.
"За първи път се прави такъв закон в България", заяви Златанова, цитирана от bTV. Тя подчерта, че работещите над него са проучили цялата европейска практика и са се посъветвали с банкери и експерти.
Плановете са били проектът на закон за индивидуалния фалит да бъде публикуван тази седмица на сайта на правосъдното министерство, но се оказало, че е необходимо още малко време за да се прецизира, включително и за финансовата обосновка.
След като до седмица текстовете бъдат прецизирани, те щели да бъдат представени публично.
Към момента работното заглавие на проекта било Закон за защита при свръхзадлъжнялост на физическите лица. Засега се предвиждат процедурата да минава през съда. Тя ще е кратка и проста, като ще има регистър в Агенцията по вписванията.
Златанова посочи още, че вече има изготвена стратегия за електронно правосъдие, готов бил и проектът за Закона за съдебната власт в тази част. От министерството обаче няма да го внасят, докато ВСС не даде съгласие за стратегията. Кадровиците вече веднъж са я върнали с въпроси и бележки.
Според МП електронното правосъдие може да се покрие и с парите по европейската солидарност. Така за ОП "Добро управление" за цялата съдебна система в момента има заделени 40 млн. евро.
Според Златанова на финала на програмирането те би трябвало да станат и 60 млн. евро. По повод идеята за увеличаване на съдебните такси, от правосъдното министерство са категорични, че не е момент за увеличаване на такси в съдебната система.
Заместникът на Златанова - Сабрие Сапунджиева посочи, че Законът за частните съдебни изпълнители трябва да бъде променен по отношение на отговорността им. Според нея в разпоредбата трябва да се предвиди възможност отнемането на правото да се упражнява професията да бъде завинаги, а не както в момента до пет години. По думите ѝ възможността наказанията да се обжалват пред Върховния административен съд е гаранция за справедливостта им.
Сапунджиева подчерта, че от 163-ма частни съдебни изпълнители, едва срещу 8-10 има жалби. Основните оплаквания са, че след като са внесени жалбите, те не се придвижват към съда.
Водещи
-
Най-сетни! Рачков показа новата (СНИМКА)
Не е ясно кога точно е започнала връзката между двамата
03.02 | 14:30
-
Тайни агенти под прикритие на НАП дебнат инфлуенсъри в TikTok
Проверяват дали си декларират печалбите
03.02 | 14:20
-
НАСА потвърди теорията на Хокинг: Земята неизбежно ще се превърне в огнена топка
Покойният физик, който беше смятан за един от най-гениалните хора на света, направи драстични...
03.02 | 14:10
Най-четени
-
Продължава разследването на двойното убийство във Вакарел
От прокуратурата заявиха, че има данни по разследването, че жената е споделяла за проблеми със...
03.02 | 09:30
-
Нов бум на телефонните измами
Основният индикатор, че е измама е че по телефона се искат пари.
03.02 | 09:59
-
Премиерът обяви какви теми ще се обсъждат на неформалната среща на лидерите на ЕС в Брюксел
"Важно за България е разбирането за мястото на страната в този сложен политически контекст",...
03.02 | 12:45
-
Родители на ученици от 3. клас в русенско училище организираха протест в защита на учител
Родителите не са съгласни с това и са написали писмо до инспектората по образование, направили...
03.02 | 10:15