И Петкова потвърди: Газът от „Турски поток“ ще тръгне към България 30.11 | 14:51
От „Газпром“ внимателно следят развитието на нашата газопреносна мрежа
"Газпром" внимателно следи развитието на проекта по разширението на националната газопреносна мрежа на България, която се реализира от "Булгартрансгаз" в участъка от българо-турската до българо-сръбската граница. Компанията е заинтересована от реализацията на проекта и очаква 3 фаза от конкурса", се казва в официалното съобщение на руската корпорация, цитирано от агенция ТАСС. Това означава, че втората тръба да Турски поток ще премине през България. Това обяви на извънреден брифинг в парламента енергийният министър Теменужка Петкова, предаде БГНЕС.
Депутатите с голямо мнозинство одобриха разработения от Министерството на енергетиката промените в енергийната стратегия до 2020 г. Предвижда се изграждане на нова инфраструктура в рамките на 484 километра. "В случай че "Газпром" спре доставките на руски газ по Трансбалканския газопровод" през 2020 година, България трябва да има изградена инфраструктура, за да не се окаже, че ще изпадне като ключов фактор на газовата карта на Балканите, смята министърът.
БГНЕС припомня, че преди дни стана ясно, че по конкурса за изграждането на новата мрежа са проведени две фази, в които са проучили необвързващи оферти на кандидати за транзит на газ до Сърбия. Резултатите показват, че няколко фирми са заявили твърдо желание да ползват тръбата след пускането. На 3 декември държавата ще проведе и третата фаза, на която кандидатите ще подадат обвързваща оферта, с която да си гарантират капацитета.
Водещи
-
Мирчев: Моделът "Борисов-Пеевски" се опитва да се прегрупира и да запази властта си
В момента се нарушава закона – има главен прокурор, кото е узурпирал поста в нарушение на...
08.01 | 21:00
-
Какво предсказаха „Семейство Симпсън“ за 2026 г.
Оракулът на поп културата прогнозира още по-мрачни и тревожни времена
08.01 | 20:45
-
Заради аварии: Столични квартали останаха без парно
Без толо са в столичните квартали „Люлин“ 3, 4, 5 и 6, както и в части от „Дианабад“,...
08.01 | 20:30
-
СЕМ ще разгледа отстраняването на Мария Цънцарова от ефира на bTV
Планирана е и среща с Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори (АБРО)
08.01 | 20:15
Най-четени
-
Осъдиха Община Смолян да плати 30 000 лв. на жена, пострадала при падане на заледена улица
Решението не е окончателно и подлежи на обжалване.
08.01 | 12:00
-
На Бабинден: Какви са заплатите на акушерките и медицинските сестри? 3
При пълно работно време заплатата не може да пада под тези прагове. Въпросът е доколко те са...
08.01 | 12:45
-
"Гостите не искат да си тръгват" и "В бензина има захар": Из глупостите до 112 в Шумен
Често се получават обаждания от хора с молба на различни адреси да се пратят полицаи „ за...
08.01 | 11:45
-
Зимата се завърна с пълна сила – усложнена обстановка по пътищата в страната ОБЗОР
Какво е състоянието на пътищата в страната и има ли затруднения в движението?
08.01 | 11:15