И Северна Македония се включва в проекта АЕЦ „Белене“ (ДОПЪЛНЕНА) 20.08 | 12:00
13 компании от цял свят искат да наливат пари във Втора атомна, над половината - да са и стратегически инвеститор
13 компании са заявили желание да участват в конкурса за строежа на АЕЦ "Белене”. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова, предаде репортер на БГНЕС.
От 13-те кандидати – 7 са подали заявление за стратегически инвеститор, 2 – за доставчик на оборудване и участие в структуриране на финансирането на проекта и 4 – за участие с миноритарен дял и сключване на договор за дългосрочно изкупуване на енергия. Сред кандидатите е НЕК на Северна Македония. В момента съседите оформят подробностите и съгласувателното споразумение. Решението с какъв дял ще участват съседите – ще стане ясно до дни, обясни Петкова.
Седем са компаниите, заявили интерес да участват като стратегически инвеститор в проекта – руската държавна корпорация "Росатом" чрез компанията "Атоменергопром", Китайската национална ядрена корпорация, Корейската хидро-атомна корпорация, регистрирана в Германия компания Бектрон-Лиаз-Техническо инженерство, консорциуми "АЕЦ Белене" и "Атомна електроцентрала Белене 2019", регистрирана в България компания "ИПК и УП" ЕООД. Френската компания "Фраматом" декларира интерес за участие при структурирането на финансирането на проекта за осигуряване на системите за безопасност, в т.ч. електрически, системи за оборудване и контрол и други. От страна на американската "Дженерал електрик" се заявява участие при структуриране на финансирането, както и като потенциален проектант и доставчик на различни пакети, включително оборудване за турбинна зала, компресори, трансформатори и други.
В срок от 90 дни работна група с представители от Министерството на енергетиката, "Български енергиен холдинг", "Национална електрическа компания" и "Електроенергиен системен оператор" ЕАД ще изготви кратка листа на фирмите, заявили интерес за участие в проекта АЕЦ "Белене" като стратегически инвеститори.
Процедурата е гъвкава и дава възможност на избрания стратегически инвеститор да води разговори с компаниите, заявили миноритарно участие в проекта или интерес за закупуване на електрическа енергия. Заявен е интерес от страна на Република Северна Македония за придобиването на миноритарен дял в проектната компания, както и заявление за изкупуване на електрическа енергия от АЕЦ "Белене". В момента е в ход съгласувателна процедура във връзка със заявлението. Интерес за миноритарно участие в ядрената централа постъпиха и от български компании – "Атоменергоремонт" АД и "Гранд енерджи дистрибюшън" ЕООД. Заявления за изкупуване на енергия са подадени от "Гранд енерджи дистрибюшън" ЕООД и от "Юропиан тред оф енерджи" АД.
Определеният индикативен срок за избор на стратегически инвеститори за реализация на проекта "Белене" е една година.
Всяка стъпка в конкурса ще минава на гласуване от Министерски съвет и Народното събрание. На въпрос на БГНЕС дали на по-късен етап депутатите може да премахната едно от условията държавата да не участва с държавна гаранция в конкурса, Петкова заяви, че това е тяхно право. От изявлението на министъра стана ясно, че наши компании ще участват заедно с немска и чешка в два консорциума.
Водещи
-
Пак кошмарна тапа на границата с Турция
Опашката от коли е дълга 12 км и стига чак до Свиленград
22.12 | 18:00
-
Страховитите пророчества на Преподобна Стойна (ВИДЕО)
Загадъчната българска ясновидка е оставила след себе си множество предсказания, предавани от...
22.12 | 17:40
-
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“
Новината била съобщена лично от унгарския премиер Виктор Орбан, ден след посещението му в...
22.12 | 17:20
Най-четени
-
Проходите Рожен и Превала остават затворени за тежкотоварни камиони
Условията за ски в Пампорово са отлични
22.12 | 13:20