И новата власт зае поза "щраус" за АЕЦ Белене 16.02 | 18:29

Коалицията на промяната още не е излъчила експерти, които да кажат "има ли хляб" в ядрения проект

От iNews

И новата власт няма никаква идея какво да прави със злощастния проект АЕЦ "Белене". Когато през ноември - декември четирите формации се потяха над коалиционното споразумение, за да не се препъват в тежката тема, миролюбиво записаха, че трябва да се направи анализ за жизнеността на проекта и тогава да се вземе решение. Настана затишие - до миналия вторник, когато премиерът Кирил Петков заговори досущ като Бойко Борисов и отсече - АЕЦ Белене е локва без бъдеще, ще правим нови мощности, но в Козлодуй. Думите му удариха като с ток актива на БСП и изпълнителното бюро реагира с открито писмо, в което призова "коалиционните партньори да се придържат към подписаното Споразумение за съвместно управление в периода 2021-2025 г." Необходимостта от изграждане на нови ядрени мощности, уточняването на типа на реакторите и площадките да се прецени след независим експертен анализ, който да е публичен и на база икономическа целесъобразност, най-ниска цена и време за изграждане. Този текст не изключва и изграждането на АЕЦ "Белене", посочват социалистите. 

Медиите веднага заговориха за "ядрена война" в четворната коалиция. След което заваляха политически изказвания, замазващи гафа на министър-председателя и уверяващи, че напрежение във властта няма. Шефката на кабинета на премиера Лена Бориславова и вицепремиерът Нинова обясниха като "под индиго", че в коалиционното споразумение пише, че ще се прави анализ, и че още нищо не е решено. Същото каза и председателят на ДБ Христо Иванов. 

"Светваме лампата" и искаме да разберем на какво се дължи мнението на премиера за "Белене", заяви пред медии депутатът от БСП Драгомир Стойнев, бивш министър на икономиката. Той коментира, че Петков и друг път си е позволявал да "отсъжда" кой проект е рентабилен и кой не (като на 5 януари, когато Петков обяви пред Блумбърг: Не, "Белене" няма как да строим. Но бихме могли да увеличим капацитета на сегашната централа в "Козлодуй).  

Зацикляне

Най-тревожното в случая е, че не само нищо не е решено, но и още нищо не е помръднало - дори не са излъчени експертите, които трябва да подготвят анализа. "Това, което трябва да се случи, е да се свика експертен състав, всяка партия да излъчи такива и те да направят най-доброто предложение за България", каза Корнелия Нинова, признавайки, че работната група още не е сформирана.

На практика вече за поредна година управляващите в България са в поза "щраус" и отказват да поемат отговорност за съдбата на АЕЦ "Белене"  - проект, в който са заровени милиарди левове на българските данъкоплатци. Впрочем централата фантом и сега продължава да гълта пари - защото има разходи по съхранението на площадката и доставеното от Русия оборудване и те се трупат ден след ден. 

На всичко отгоре през май 2019 г. кабинетът "Борисов" обяви конкурс за желаещи да участват в "АЕЦ Белене". Желаещи се явиха, при това сериозни инвеститори от Русия, Китай и т.н. После връхлетя пандемията и  това послужи като оправдание за ГЕРБ процедурата да бъде замразена. Но конкурсът не е прекратен и изобщо не е ясно какво ще последва. Според енергийния бизнесмен Богомил Манчев има реална опасност кандидат-инвеститорите да поискат от България неустойки, задето са им губили времето с "пишман" конкурси.  

 Покана 

Ръководството на община Белене готви писмо до премиера Кирил Петков и до депутатите от плевенска и великотърновска област с покана да посетят и разгледат изградената инфраструктура за АЕЦ "Белене".  "Искаме да дойдат, да преценят и да вземат под внимание мнението на специалистите, както бяха обещали преди изборите. И да кажат за съдбата на самата площадка - ако не е АЕЦ, какво според тях трябва да бъде? Защото това са над 2600 дка, застроена площ, с всякаква изградена инфраструктура, която чака и има всички разрешителни за атомна централа", обясни кметът Милен Дудев пред БНР.

Юлиана Бончева, "Сега"

 

Водещи

Най-четени