ИПИ: Държавата прибира половината от доходите ни 22.11 | 13:57
Най-много ни цакат с осигуровки, ДДС и акцизи, заплатите си покриват външния дълг и бюджетните разходи

Половината от годишния доход на всеки българин се връща в хазната като лична данъчна тежест, изчислиха икономистите от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Данъчно осигурителната тежест на всеки работещ българин достига до 45% от това, което заработва с труда си, а като се добавят и общинските данъци и такси, процентът се доближава до 50 на сто. Най-голямата тежест идва от осигуровките, от ДДС и от акциза, каза за БНР анализаторът от ИПИ Петър Ганев.
"Между другото, цигарите са доста голямо перо, т.е. ако не искате да плащате данъци, не пушете цигари. В този случай цигарите продават данъци. При алкохола не е чак така, където сумата е доста по-малка – 8 лв. са някъде данъците. Да кажем един резервоар бензин на месец - и от тези 960 лв. брутна заплата ще ви останат към 540 лв", обясни експертът.
Анализаторите от Института за пазарна икономика заедно с експерти от фондация "Фридрих "Науман" са разработили и сайт калкулатор, където всеки може да пресметне колко плаща за данъци и осигуровки в зависимост от личния си доход.
Според икономистите през 2017 г. всеки от нас ще плати на хазната по 5140 лв. по предвидените разходи в бюджета. Още 3340 лв. пък е сумата, която се натрупва през годините от държавния дълг.
Водещи
-
Парламентът обсъжда напредъка на Северна Македония по пътя към ЕС
Проектът на решение е внесен на 29 май от Тошко Йорданов ("Има такъв народ") и група народни...
30.05 | 10:32
-
Какво може да направи Външно министерство, ако ви задържат зад граница
Това, което те могат да направят, е:
30.05 | 10:14
-
Интензивен е трафикът на изход за товарни автомобили на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево"
Трафикът е нормален на останалите гранични преходи с Румъния.
30.05 | 09:59
Най-четени
-
Николай Банев и съпругата му Евгения спечелиха дело срещу прокуратурата и ще получат обезщетение от 20 хиляди лева
Прокуратурата има право да обжалва решението на Софийския градски съд.
30.05 | 09:12
-
Ново заседание по делото срещу бившата полицайка Симона Радева
Делото срещу бившата полицайка продължава да се гледа, докато основният обвиняем - Георги...
30.05 | 09:30