Иво Прокопиев: БНБ е поставена в политическа зависимост и допуска казуса с КТБ 25.09 | 10:36
Бизнесменът нямал интерес банката да фалира и не внушавал това
"Около казуса "КТБ" има голям коктейл от истини, полуистини и откровени лъжи." Това коментира пред Нова телевизия бизнесменът и медиен собственик на "Икономедиа" Иво Прокопиев.
"БНБ, бидейки поставена в политическа зависимост, допусна това нещо да се случи. Така в момента централната банка не смее да вземе решение, защото е в политическа несигурност", допълни бизнесменът. Според него целият казус се върти около 100-150 кредитни досиета. Финансовата им оценка можеше да се направи при първия експертен одит.
"Ако БНБ и другите в казуса говорят, че банката може да се оздрави, то тогава няма проблем. Дали банката наистина е в несъстоятелност, може да покаже и международно изследване. В самата банка има много активи и на чуждестранни фирми и заради това такова проучване е добро", отбеляза още Прокопиев.
Според него трудно ще се върне доверието във финансовата система. Това може да стане единствено чрез членство на страната ни в Единния банковия съюз и впоследствие влизане в еврозоната.
"През последните няколко седмици се разиграва координирана офанзива да се убеди обществото, че това е голяма работеща банка и тя трябва да бъде спасена с държавни пари", смята още олигархът. "Добре би било, ако някой добър самарянин дойде и даде 6 милиарда лева, за да бъде спасена КТБ", заяви Прокопиев.
Запитан защо неговите издания "Капитал" и "Дневник" разпространяват информацията, че банката е неспасяема и не смята ли, че изданията внушават, че е нужен бърз фалит и дали няма личен интерес банката да бъде фалирана, Иво Прокопиев отрече подобно нещо, без да се аргументира защо. "Нямам никакъв интерес", бе само уклончивият му отговор на въпросите.
Според него, "ако трябва бюджетът и данъкоплатците да ги дават тези пари, трябва да се види какъв е бизнесът и какво е качеството на активите на тази банка".
За момента политическите партии не са убедени за правилното решение на въпроса, изрази мнение още Прокопиев. Друг проблем е кой ще контролира процеса по несъстоятелност на банката. Това излиза от контрола на политиците и отива във Фонда за гарантиране на влоговете, обясни бизнесменът.
По думите му от КТБ в момента са изхарчени парите на дребните вложители до 100 000 евро и ако техният интерес беше водещ, много отдавна е трябвало да се пристъпи към отнемане на лиценза и изплащане на депозитите. Според бизнесмена пари за това има във Фонда за гарантиране на влоговете. Фондът има приходи около 300 млн. лева от търговските банки и можеше да вземе заем за изплащане на влоговете. И оттам да се върви към несъстоятелност. При несъстоятелността и оздравяването няма противоречие, смята Прокопиев.
Преди 3 месеца олигархът защити банкера Цветан Василев, като заяви в интервю, че "готвеното убийство" на Пеевски само е омаскарило името на Цветан Василев.
"Прокуратурата има случаи, в които прави грешки. Чест прави на главния прокурор Сотир Цацаров, че излезе и каза: "Беше грешка!" Но тази грешка си свърши работата. Тази грешка омаскари името на г-н Василев", коментира Прокопиев относно разследването срещу така нареченото подготвяно убийство на Делян Пеевски.
Месец по-късно Прокопиев заяви пък, че Българска народна банка (БНБ) и Комисията за финансов надзор (КФН) са отговорни за източването на Корпоративна търговска банка (КТБ).
От своя страна преди няколко дни икономистът Христина Вучева разобличи Прокопиев, като заяви, че "изказването на олигарха Иво Прокопиев, с което настоя КТБ АД да бъде ликвидирана, показва кой е вдъхновил сценария за унищожаването на банката".
Не закъсня и отговорът на мажоритарния собственик на поставената под специален надзор КТБ АД Цветан Василев. В изявление, разпространено до медиите, той опроверга няколко мита за банката, един от които, че КТБ е пирамида.
"Тази басня упорито се разпространява от "центъра" за управление на държавата, подкрепян активно от бизнесмена Иво Прокопиев. Самият факт, че тези кръгове се обединиха около толкова абсурдно твърдение, говори за нисък интелектуален потенциал. Странно е, но основните им доводи се градят на нескопосаните тези на едно недостойно създание, чиито услуги те си осигуриха по един или друг начин", заяви Цветан Василев преди 2 дни.
Водещи
-
България може да поиска извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ за влизане в еврозоната
Бившият служебен министър обяви, че остава в екипа на наследничката си Теменужка Петкова
16.01 | 14:30
-
ВСС реши: Няма да има избор на главен прокурор
16.01 | 14:20
-
Бойко Борисов: Няма да работим с Пеевски (ВИДЕО)
Ще помогна с всичко на колегите, защото това ми е първия ешелон на партията, подчерта лидерът...
16.01 | 14:00
Най-четени
-
България вече има редовно правителство
Депутатите гласуваха и избраха кабинета на Росен Желязков
16.01 | 11:45
-
Депутатите решават съдбата на проектокабинета "Желязков"
Първият проучвателен мандат беше даден в сряда от президента на ГЕРБ-СДС
16.01 | 08:45
-
Петков: Ще гласуваме против кабинета
Петков потвърди, че парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“...
16.01 | 09:45
-
Мирчев:Ще бъдем конструктивна опозиция
Според него огромният проблем на това правителство е, че върху него стои сянката на Делян...
16.01 | 08:59