Изключването на компютъра пести 10 лева от сметките 07.11 | 16:50
Страната ни е на последните места по енергиен интензитет в Европа
България е на дъното на европейската класация по енергиен интензитет спрямо брутния вътрешен продукт (БВП). Това означава, че използваме най-много енергия за производство си.
Това заяви Иванка Диловска, организатор на конференцията "Енергийна ефективност и възобновяема енергия". Лошото представяне в едната класация влече след себе си и нареждането ни в друга негативна класация в Европа, а именно - въглеродния интензитет, добави организаторът.
Поради тези и много други предпоставки българската икономика също е на дъното на европейската класация, заяви Диловска.
През тази година българското правителство прие енергийна стратегия до 2020 с цел да се постигне устойчив енергиен растеж. Новата стратегия си поставя за цел спестяването на първична енергия, което е заложено и в европейските документи. Целта на ЕС е да се постигне 20% спестяване на първична енергия в глобален план.
Енергийна ефективност за жилищата
По отношение на политиката за енергийна ефективност у нас ключова роля играе Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с усиленото развитие на жилищната политика.
"До скоро енергийната ефективност беше една красива фраза, едно хубаво намерение, но с радост вече можем да отбележим, че тя намери своето практическо приложение у нас", заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на пресконференцията.
Регионалното министерство ще спомогне за развитието и въвеждането на програма относно енергийната ефективност за всички многофамилни сгради на територията на цялата страна. Програмата е стартирала преди няколко години и вече 47 сгради са санирани и обновени, а резултатите са много добри, посочи Павлова.
С тази програма министерството успява да постигне спестяване на около 60% от разходите за топлинна енергия.
По данни на министерството над 700 хил. домакинства живеят в панелни сгради.
"За да стигнем до тук направихме промени в закона за етажната собственост, които позволяват много по-лесно да се правят сдружения и асоциации на собствениците и могат да взимат по-лесно решения в тази сфера", коментира регионалният министър.
Това, което предстои за следващия програмен период, е осигуряването на средства за асоциациите на собствениците. 50% от разходите за санирането на една сграда могат да дойдат от безвъзмездните помощи на ЕС, а другите 50% са за сметка на собственика. Нисколихвено кредитиране пък ще се осигурява на собствениците, които не могат да си платят дела за саниране.
До 2020 г. желанието на регионалното министерство е да се създаде енергийна ефективност и в публичните институции, заяви Павлова. До момента министерството е направило инвестиции на стойност 180 млн. лв. в сгради на публичната инфраструктура и по-точно на образователната, социалната и културната. Над 500 училища и детски градини вече са санирани и обновени.
Производството на енергия - също ефективно
Държавата ще насочи усилията си към насърчаване на начини за ефективно производство на енергия, каквито например са когенерациите, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Енергийната ефективност започва от простите навици на потребителите
За да има енергийна ефективност са важни навиците на потребителите. Те не бива да си оставят включени компютъра вкъщи или някой друг уред. Само неизключването на компютъра струва 10 лева на месец и това в повечето случаи обяснява, защо когато хората ги няма вкъщи имат сметки за плащане.
ЕК си е поставила за цел до 2020 г. да повиши икономиите за енергия и до 2050 г. да създаде нисковъглеродна икономика, което да доведе до спестяване на по 1000 евро на домакинство и ще създаде 2 млн. работни места.Това са мерки от новия план за енергийна ефективност, каза още Трайков.
"Независимо от известното подобряване на енергийните показатели България продължава да е на най-ниското място по енергоемкост в ЕС. Енергийният интензитет на предприятията остава над средното за Европа, а това води до проблем за конкурентността на икономиката ни", коментира енергийният министър.
По думите му България трябва да повишава енергийната си ефективност с 1% всяка година. През 2010 г. сме постигнали 3549 гигаватчаса годишно енергийно спестяване. Това е една от причините да изнасяме сериозни количества електроенергия.
През 2010 г. е произведено най-голямо количество електрическа енергия от възобновяемите енергийни източници. Страната ни е произвела 5509 гигаватчаса, което е около 1/3 от производството на АЕЦ "Козлодуй" или около 15% от брутното вътрешно потребление.
Големите компании могат да се възползват от процедурата по приоритетна ос 2 на ОП "Конкурентноспособност" за инвестиции в зелената индустрия, каза още Трайков. Над 78 млн. лв. по програмата са предназначени за намаляване на енергийната интензивност и диверсификация.
Има и специална иновативна схема за финансиране на проекти за енергийна ефективност на малки и средни предприятия, с която 150 млн. евро по ОП "Конкуретноспособност" се комбинират с кредитен ресурс от Европейската банка за възстановяване и развитие.
С националният план за насърчаване на зелените обществени поръчки до 2014 г, който правителството прие преди месец се увеличава пазара на продукти, услуги и строителни работи с намалено въздействие върху околната среда.
Планът предвижда 60% от хартията, която използва държавната администрация, да е рециклирана. 60% от ИТ оборудването и 80% от офис осветлението да е енргоспестяващо, както и 60% от климатиците.
Водещи
-
Миро дари Отварачката с цял етаж от ултраскъпа сграда за ЧРД
"M Building” се намира на пъпа на София
25.01 | 17:40
-
Солени глоби в Гърция, ако шофирате без тези документи
25.01 | 17:20
-
Слънцето ни праща черни призраци с магнитните бури
25.01 | 17:00
Най-четени
-
Денков: Има изключително раздута инвестиционна програма в бюджета
Според него не е ясно за какво са средствата
25.01 | 11:00
-
След газовия взрив в Банкя: Какво се знае до момента
Издирват се двама души – мъж и жена
25.01 | 10:00