Изнасяме малини за Великобритания, Холандия и Германия 22.07 | 12:01
Само в Северна България произвеждат по 8000 тона от плодовете годишно

По 8000 тона малини произвеждат в Северна България, като 80% от тях се изнасят за чужбина, предимно за Великобритания, Холандия и Германия. На територията на няколко общини на север от Стара планина, сред които Попово, Лозница, както и в Ловеч, Априлци и Троян се отглеждат над 13 декара насаждения.
Хората от бранша подчертават, че преди '89-та година производството на ароматния плод е бил основен поминък в региона. След това обаче то е спаднало значително. През последните години обаче отглеждането на малини се възражда и все повече хора си намират работа благодарение на него, информира в-к "Стандарт".
В момента на територията на община Лозница са наети общо 500 берачи. Те получават между 30 и 40 лв. на ден. Изпълнителният директор на Асоциацията на малинопроизводителите в България Божидар Петков подчертава, че преди десет години в района въобще не е имало малинови храсти, докато сега такива са разположени на 1500 декара.
По думите на кмета на Лозница Айхан Хъшъмов производството на малини тепърва ще се развива в региона. В момента има стотици сезонно наети хора, а постоянните работни места са 40, обяснява той.
Водещи
-
Асен Василев: Върви натиск кметове и общинари на ПП да сменят боята
Ще настъпят мотиката, ако предизвикат предсрочни избори във Варна, предупреди председателят на...
19.07 | 18:00
-
НОИ секна далаверите на нашенците , точили системата с "френска безработица"
Хората, които ги получават, са намалели от 28 000 на 18 000
19.07 | 17:20
-
Най-добрите бг ученици по математика - с 6 медала от Международна олимпиада по математика
Те спечелиха 3 сребърни и 3 бронзови медала
19.07 | 17:00
Най-четени
-
Велизар Енчев: Участието на германския посланик в протеста срещу съдебния произвол у нас е двусмислен акт
Посланието на Ирене Планк към България не е послание от Берлин, а от Брюксел, смята той
19.07 | 11:00
-
Мара Отварачката вече е г-жа Петкова (СНИМКИ)
Миньончето на поп фолка мина под венчило за четвърти път
19.07 | 13:40
-
Ген. Атанасов за ареста на Коцев: Политическа операция на управляващите за разбиване на опозицията
По думите му "управляващите се притесниха, че демократичните сили се консолидират и могат да...
19.07 | 14:00
-
Коя е Велислава Делчева – новият омбудсман на България
Тя бе избрана в петък от депутатите
19.07 | 10:20