Износът ни за ЕС с ръст в началото на 2014 г. 09.06 | 14:32

Основни търговски партньори за страната ни са Германия, Италия и Румъния

От Мина Стойчева

Отчетено е увеличение на износа ни за Европейския съюз през първите три месеца на 2014 г. Нарастването е с 0,1%. Най-много родни стоки са отпътували за Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Тези държави формират над 70 на сто от износа ни за страните членки.

Изчисленият размер на експорта за март месец е на стойност 2,2 млрд. лв., което представлява нарастване с 0,1% сравнено със същия период през 2013 г. Близо 50 на сто от изнесената продукция е от сектор "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход". Сериозен спад пък бележат секторите "Минерални горива, масла и подобни продукти" (с 35,6%) и "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. Горивата)” (с 23,8%).

НСИ отчита нарастване на вноса у нас в периода януари – март 2014 г., като неговата стойност е достигнала 7,3 млрд. лв. Увеличението е в размер на 6,1% спрямо същия период на 2013 г. Най-много стоки у нас са били внесени от Германия, Румъния, Италия, Гърция и Испания.

Ръст от 6,7 на сто на годишна база отбелязва импортът от европейските членки. Неговата стойност е в рамките на 2,5 млрд. лв. Най-голямо процентно увеличение е отчетено в сектор "Минерални горива, масла и подобни продукти”, а най-голямо намаление (14,4%) се наблюдава в сектор "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата).

Външнотърговското салдо на България със съюза в първото тримесечие от годината е отрицателно и е на стойност 1 141,7 млн. лева.

Търговия на България с трети страни

Третите страни, които са основни търговски партньори за страната ни през периода януари–април 2014 г., са Турция, Китай, Руската федерация, Сингапур, Обединените арабски емирства, Македония. Те представляват 54,3% от износа за трети страни.

Данните на НСИ отчитат свиване на износа на български стоки за трети страни в размер на 18,4 на сто. Той възлиза на 4,7 млрд. лева. Експортът за тези държави се е свил с 22,4 на сто на годишна база. Ръст спрямо предходната година е отбелязан единствено в сектор "Химични вещества и продукти” (12,3%). Най-голям спад се наблюдава в секторите "Минерални горива, масла и подобни продукти” (38,1%) и "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. Горивата)” (36,0%).

Тенденцията и при вноса на продукция от трети страни също е намаляваща. Той е спаднал с 6,8 на сто спрямо първите четири месеца на 2013 г. и е достигнал 6,1 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Руската федерация, Турция, Китай и Украйна.

На годишна база вносът на България от трети страни се е свил с 4,1% през април. Най-голямо процентно увеличение е отчетено в сектор "Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн” (24,3%). Най-голям спад се наблюдава в сектор "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход” (25,3%).

Външнотърговското салдо, отбелязващо съотношението износ–внос, на България с трети страни през периода януари–април 2014 г. е отрицателно и е на стойност 1 416,1 млн. лв. За април месец то е в размер на 385,0 млн. лeвa.

Търговия на България с трети страни – общо

През периода януари–април 2014 г. са изнесени български стоки за 12,9 млрд. лв. и спрямо съответния период на предходната година износът намалява с 8,0%. През април 2014 г. общият износ възлиза на 3,4 млрд. лв. и намалява с 11,6% спрямо същия месец на предходната година.

Внесената продукция за същия период е на обща стойност от 16,0 млрд. лв., или с 0,1% по-малко спрямо същия период на предходната година. През април 2014 г. общият внос намалява с 1,4% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 4,3 млрд. лeвa.

Общото външно-търговско е с отрицателен знак през отчетния период и е на стойност 3 077,4 млн. лв., което е с 1 110,7 млн. лв. повече от година по-рано. През април 2014 г. общото външнотърговско салдо е отрицателно и е на стойност 904,6 млн. лева.

Водещи

Най-четени